Десетима от Уулвс удържаха Арсенал на „Емирейтс“

Арсенал се провали в опита си да се върне в топ 4 на Премиършип, след като стигна само до равенство 1:1 с Уулвърхямптън в отложен мач от 18-ия кръг на Висшата лига. Жервиньо откри резултата още в 8-ата минута за „артилеристите" в нервния, но интригуващ и пленителен сблъсък на „Емирейтс Стейдиъм".

Гостите от Уулвс изравниха в 38-ата минута чрез Стивън Флечър, който вкара топката с глава, след като тя се отби от тялото на Томас Вермален и залъга цялата отбрана на Арсенал. Последният четвърт час „вълците" играха с човек по-малко, заради пресиленото изгонване на Ненад Миляш, но и с числено предимство „топчиите" не успяха да преодолеят отново Уейн Хенеси.

Вратарят на гостуващия отбор заслужи прозвището „Играч на мача" със страхотните си решителни спасявания, с които напълно отчая авангарда на „артилеристите", воден от Робин ван Перси - холандският нападател се нуждае от хеттрик на 31-ви декември срещу Куинс Парк Рейнджърс, за да подобри рекорда на Алън Шиърър от 36 гола за една календарна година.

Така Арсенал остава на 5-та позиция с 33 точки - 1 по-малко от Челси и 2 зад Тотнъм. Уулвърхямптън се изравни на 16-то място с Куинс Парк Рейнджърс, като и двата тима имат 16 пункта.

"Артилеристите" не започнаха мача особено активно, но с две разчупени атаки можеха да отбележат два гола още в първия четвърт час. Все пак, в 8-ата минута домакините поведоха в резултата, благодарение на невнимателни действия на бранителите на Уулвс.

Йоси Бенаюн подхвана контраатака за „топчиите" и с хитър пас между двама защитници успя да изведе Жервиньо сам срещу вратаря на гостите. Бившият играч на Лил технично преодоля Уейн Хенеси и прати топката в мрежата за 1:0.

Малко по-късно при сходно развитие на акцията на Арсенал Робин ван Перси се озова очи в очи с Хенеси, но диагоналният му шут мина покрай гредата. Така гостите не получиха 8-ми гол в първите 15 минути през сезона, но все още са на първо място по този показател в Премиършип.

Темпото на игра продължи да не бъде особено високо, като „артилеристите" притежаваха повече топката, но гостите от Уулхвърхямптън често опитваха да притесняват вратаря Войчех Шчесни. Минималното предимство на домакините не им даваше основание да се чувстват победители още на този етап, тъй като „вълците" бяха реализирали голове в 8 от последните си 9 мача.

Робин ван Перси можеше да се разпише в 30-ата минута, след като демонстрира чудесен контрол върху топката и се справи с опеката на Роджър Джонсън. Холандецът отправи мощен удар по земя, но Хенеси показа класа и отрази опасността, избивайки в корнер.

Тъй като не се възползваха от ранното откриване на резултата и не надградиха предимството си, „топчиите" бяха наказани в 38-ата минута - след изпълнение на корнер топката стигна до Арън Хънт, който стреля от дъгата на наказателното поле. Кълбото рикошира в гърба на Томас Вермаелен и залъга цялата защита на Арсенал, отивайки при Флечър, който с глава от четири-пет метра пък го прати в далечния ъгъл на Шчесни - 1:1.

Така въпреки териториалния си превес, „артилеристите" не се оттеглиха на почивка с аванс, като позволиха да получат попадение без противникът им да е създал голово положение.

Очаквано домакините започнаха второто полувреме с натиск, който обаче не донесе напрежение в противниковото наказателно поле до 66-ата минута. Възпитаниците на Арсен Венгер не намираха пролуки във вече подчертано сгъстената отбрана на Уулвс, а подаванията на Бенаюн и Росицки не намираха нападателите.

В 66-ата минута от пряк свободен удар Робин ван Перси тества рефлекса на Уейн Хенеси, като топката бе насочена в ъгъла на вратаря и той я изби в корнер. След изпълнението кълбото се премести на другия фланг, а Росицки центрира за Пер Мертезакер. Защитникът се извиси и стреля остро с глава, но отново голкипърът на „вълците" спаси вратата си. В последвалото разбъркване ван Перси отправи нов опасен удар, но встрани от гредата.

120 секунди по-късно реферът Стюарт Атуел спеси червен картон на Алекс Сонг, който извърши грубо нарушение срещу Флечър, а след това повали на тревата и Стивън Хънт. Защитникът на Арсенал получи само официално предупреждение, а мачът сериозно се изнерви.

В 75-ата минута Атуел допълнително внесе напрежение на терена, след като показа директен червен картон на Ненад Миляш за далеч не толкова остър фаул и остави гостите с човек по-малко.

Логично Арсенал започна да мачка противника си и го натика в наказателното му поле, но характерни за натиска на „топчиите" бяха предимно големите разбърквания пред малкия пенал.

В 80-ата минута Андрей Аршавин стреля изненадващо и без подготовка от границата на пеналтерията, но кълбото профуча над горната греда. Малко преди това ван Перси бе останал сам срещу вратаря, но се забави с обработката на топката и отправи неточен удар.

В 83-ата пък отново ван Перси на два пъти загуби дуела с Уейн Хенеси - първо с шут от статично положение, а след това с изстрел от малък ъгъл, който вратарят на Уулвс укроти с крак.

Може би последният голям пропуск на Арсенал бе в 89-ата минута, когато Вермаелен изскочи зад отбраната и абсолютно необезпокояван стреля отблизо по диагонала, но Хенеси отново спаси - така вратарят на Уулвс затвърди статута си на „Играч на мача".

В крайна сметка и 6-минутното продължение не бе достатъчно за „артилеристите" да спечелят трите точки.