Десет от Арсенал не издържаха срещу баварското чудовище

снимка: Guliver/Getty Images

Европейският клубен шампион Байерн Мюнхен направи уверена крачка към 1/4-финалите на Шампионската лига, след като тази вечер баварският колос спечели с 2:0 при визитата си на Арсенал в Лондон.

Тони Кроос и Томас Мюлер се разписаха за Байерн през втората част, а домакините от Арсенал играха около час с човек по-малко на терена. Причина за това бе изгонването на Войчех Шчесни, който в 35' фаулира Ариен Робен в наказателното поле на "топчиите". Нарушението на поляка доведе и до дузпа в полза на Байерн, която обаче бе пропусната от Давид Алаба.

Това обаче не бе и първата дузпа в срещата. Още в 7' направилият взривен старт отбор на Арсенал получи наказателен удар, но Мануел Нойер отрази изстрела на Месут Йозил от бялата точка.

Така Байерн Мюнхен спечели за втори път на "Емиратс" в последната една година. Баварците сториха това и в миналогодишното издание на турнира, когато под ръководството на Юп Хайнкес постигнаха успех с 3:1 в Лондон. В реванша обаче загубиха с 0:2 и бяха на косъм от сензационно отпадане от надпреварата, която в последствие спечелиха.

Мениджърът на домакините Арсен Венгер предложи шокираща изненада в своя стартов състав за двубоя. Младокът Яя Саного стартира сред титулярите на "топчиите", докато основният таран на домакините Оливие Жиру бе оставен на пейката. Месут Йозил, Санти Касорла и Окслейд-Чембърлейн трябваше да атакуват от втора позиция, докато Матийо Фламини и Джак Уилшър действаха в средната линия. Киерън Гибс, Пер Мертезакер, Лоран Косиелни и Бакари Саня стартираха в защита пред Войчех Шчесни.

Наставникът на Байерн Хосеп Гуардиола изненадващо върна капитана Филип Лам на обичайната му позиция на десен бранител, докато Хави Мартинес, Тони Кроос и Тиаго Алкантара стартираха в средната линия на баварците. Ариен Робен, Марио Гьотце и Марио Манджукич започнаха в офанзивен план за европейския клубен шампион, а Давид Алаба, Джером Боатенг и Данте допълниха защитния вал на гостите.

Двубоят на "Емиратс" стартира в темпо, което отдавна не бяхме виждали. Двата отбора се "захапаха" още от първите минути, като домакините от Арсенал притиснаха по впечатляващ начин своя гост, показвайки завидна енергия и агресия в действията си.

Още в 3' Байерн бе много близо до първо попадение. Тони Кроос изненадващо опита изстрел от дистанция с левия крак, а Войчех Шчесни с мъка се разтегна, спасявайки с лява ръка. Три минути по-късно класата си трябваше да демонстрира и Мануел Нойер, който майсторски парира удар на младия Яя Саного.

4067292

Енергичната игра на "артилеристите" даде резултат в 7', когато Арсенал си спечели правото да изпълни дузпа. Месут Йозил по вълшебен начин размина Джером Боатенг в наказателното поле на баварците, което и доведе до наказателен удар. Зад топката застана самият Йозил, но Мануел Нойер спаси твърде слабия изстрел на немския национал.

Постепенно баварците успяха да поизнесат играта напред, но видимо Байерн не приличаше на себе си в първия етап от двубоя. Европейските шампиони не стартираха срещата никак убедително, докато Арсенал продължаваше да действа вдъхновено по всички части на терена.

В 21' Байерн за малко не допусна изключително глупав гол във вратата си. Гостите позволиха на Алекс Окслейд-Чембърлейн да атакува топката очи в очи с Мануел Нойер, но за късмет на баварския гранд, вратарят на Байерн съумя да изпревари бързоногото крило на Арсенал.

След половин час игра Арсен Венгер бе принуден да извърши принудителна смяна в своя състав. Левият бранител Киерън Гибс получи контузия, като неговото място бе заето от испанеца Начо Монреал.

4067294

Постепенно домакините от Арсенал понамалиха темпото в офанзивен план, което и позволи на Байерн по-често да настъпва в половината на "топчиите". В 35' се стигна до ключов момент в срещата, когато домакините останаха с човек по-малко на терена. Ариен Робен получи подаване зад защитата на Арсенал, като холандецът успя да изпревари връхлитащия към него Войчех Шчесни. Полският национал закъсня в действията си и повали холандеца, което доведе до дузпа и червен картон за стража на Арсенал.

4067300

Арсен Венгер "жертва" Санти Касорла и включи в игра резервния страж Лукас Фабиански, докато зад топката застана Давид Алаба. Подобно на Месут Йозил обаче, австрийският национал също не успя да реализира, нацелвайки лявата странична греда на вратата.

4067301

На почивката Хосеп Гуардиола извърши очаквана промяна, като капитанът Филип Лам бе върнат обратно в средната линия на Байерн. Рафиня замени Джером Боатенг и взе позиция на десния фланг на отбраната, докато Хави Мартинес отстъпи мястото си на Лам и заигра на позицията на централен защитник.

Резултатът на "Емиратс" бе открит в 54', когато Тони Кроос реализира прекрасно попадение във вратата на Лукас Фабиански. Акция на баварците завърши с подаване на Филип Лам за Кроос, а халфът стреля превъзходно с десния крак, намирайки един от горните ъгли зад полския страж - 0:1.

Оттук-нататък Байерн започна активно да търси и второ попадение в срещата, докато Арсенал трудно успяваше да изнесе топката в предни позиции. "Артилеристите" видимо изпитваха проблем да се противопоставят с човек по-малко на терена, а връщането на Филип Лам в средната линия внесе ред в играта на баварците.

4067295

В 61' добра възможност се отвори пред Ариен Робен. Холандецът отново получи подаване над отбраната на Арсенал, като от движение опита да матира Фабиански. Полякът обаче се намеси убедително и спаси техничния изстрел на крилото. Минута по-късно Марио Гьотце засече с глава центриране на Рафиня, но извън очертанията.

Дори и наближавайки последния съдийски сигнал, футболистите на Пеп Гуардиола така и не намаляваха темпото в атака. Арсенал изпадна в положение на глуха защита, докато Байерн всячески търсеше начини за втори удар. В 65' резервата Томас Мюлер за малко не засече центриране на Рафиня, докато минути по-късно отново Ариен Робен стреля на сантиметри покрай страничната греда. В 71' Марио Гьотце засече топката от близка дистанция, но кълбото срещна тялото на Пер Мертезакер и излезе в корнер.

4067306

Отборът на Байерн все пак стигна до своето, като баварците отбелязаха и второ попадение във вратата на Арсенал. Минути преди края капитанът на гостите Филип Лам записа и втора асистенция на сметката си, слагайки топката на главата на Томас Мюлер. Германският национал насочи топката в очертанията и матира Фабиански за 0:2. Малко след това Байерн за малко не направи резултата и класически, но техничният изстрел на Тони Кроос срещна дясната странична греда.