Демба Ба вдъхнови Челси и спаси Моуриньо у дома

снимка: Guliver/Getty Images

Челси успя да се спаси за втори пореден двубой у дома, след като стигна до пълен обрат срещу Саутхямптън и спечели на “Стамфорд Бридж“ с 3:1, възползвайки се максимално от грешките на останалите тимове в челото.

Старът на двубоя беше отчайващ, след като още в 13-ата секунда падна гол, дело на Джей Родригес след грешка на Микаел Есиен. Резултатът се задържа до полувремето, но в 55' Кехил успя да изравни, а 7 минути по-късно и капитанът Джон Тери успя да се разпише във вратата на гостите.

Крайното 3:1 оформи резервата Демба Ба в 87', като именно влизането на нападателя раздвижи играта на предвидимите лондончани.

Така серията на Жозе Моуриньо от домакински мачове без загуба в Премиършип продължава и серията вече е увеличена на 67 двубоя.

След загубата на Ливърпул срещу Хъл пък Челси еднолично се озова на второ място в класирането, като има 27 точки – на 4 зад Арсенал и на две пред Манчестър Сити. Втората поредна загуба в Лондон пък остави Саутхямптън на 7-о място с 22 точки.

Двубоят почна буквално с гол от съблеканята в полза на гостите. Изненадващият титуляр Есиен подари топката на Джей Родригес, който се вклини в защитата на Челси и преодоля лесно съпротивата на Петър Чех – 0:1 още в 13-ата секунда на двубоя. Това беше и трети гол в тази секунда през сезона, като преди това в същата секунда голове вкараха Бегович и Навас.

Това определено обърка плановете на Специалния, а неговите възпитаници записаха едни от най-слабите 30 минути през сезона, като подобно на двубоя срещу Базел не застраши нито веднъж вратата на гостуващата селекция, която спокойно пазеше аванса си.

Все пак към края на първото полувреме лондончани се посъвзеха и осъществиха две много опасни атаки, но Артур Боруц се представи на ниво, спасявайки опасни удари на Иванович, Торес и Оскар – 0:1 на почивката.

Жозе Моуриньо направи решаваща смяна, като от първата минута на второто полувреме на терена се появи Демба Ба на мястото на Микаел Есиен. Именно нападателят бе в основата на изравнителния гол, когаот в 55' нацели гредата, а след него Кейхил успя да се разпише за 1:1.

В ситуацията контузия получи Артур Боруц, който трябваше да бъде заменен принудително, а Газанига се появи на негово място. Това обаче обезвери защитата на “светците“, а в 62' Мата центрира отлично към Тери, като капитанът с глава успя да даде аванс на лондончани.

Демба Ба можеше да ознаменува доброто си включване с гол, но в 70' не успя да уцели вратата след хубава акция в синьо. Все пак той успя да се разпише, като три минути преди края на редовното време се разписа след чудесно центриране на Рамиреш.