Дел Потро повали Федерер в Базел

Аржентинецът Хуан Мартин Дел Потро победи петкратния шампион Роджър Федерер (Швейцария) на финала на турнира по тенис в Базел с награден фонд близо 1,99 милиона евро.

Водачът в схемата Дел Потро се наложи над поставения под номер 3 Федерер със 7:6(3), 2:6, 6:4 за 2:20 часа и защити титлата си. Федерер игра финал в родния си град Базел за осма поредна година.

В първия сет аржентинецът направи пробив за 5:3, но Федерер изравни - 5:5. В тайбрека Дел Порто победи със 7:3 точки.

Във втората част Федерер направи два пробива и даде само два гейма на своя съперник. Третият решителен сет започна с пробив на Дел Порто, който му бе достатъчен, за да стигне до крайния успех.

Швейцарецът, който 2011-а година спечели титлата, наниза 14 аса, но се възползва три пъти от петте си възможности за пробив. 25-годишният Дел Потро взе четвърти трофей за сезона и 17-и в кариерата си, въпреки че има само четири победи в 18 мача срещу Федерер.

Той обаче спечели последните три двубоя срещу швейцареца, включително миналата година на финала в Базел. Федерер не успя да вземе втора титла за сезона и 78-а в кариерата си.