Давид Ферер с първа титла в турнир от сериите "Мастърс"

Испанецът Давид Ферер спечели титлата от турнира от сериите "Мастърс" в Париж с награден фонд 2,4 милиона долара.

На финала номер 4 в схемата Ферер победи полския квалификант Йежи Янович (Полша) с 6:4, 6:3 за 87 минути. Испанецът, който е пети в световната ранглиста, за пръв път в кариерата си печели турнир от сериите "Мастърс".

Ферер игра на четвърти финал "Мастърс" като преди това има две загуби от Рафаел Надал (Испания) и една от Анди Мъри (Великобритания).

"Бях много нервен, защото това беше моят шанс да спечели първата си титла от "Мастърс. Някак си знаех, че идва моят ред", заяви испанецът след мача.

Давид Ферер взе първия сет след пробив в десетия гейм. Янович поведе с 2:1 във втората част. След това испанецът спечели четири поредни гейма за 5:2, а до края двамата тенисисти спечелиха подаванията си. Испанецът падна на корта след победата си, до която стигна при първия си мачбол и грешка на Янович от бекхенд.

За 30-годиния Ферер това е седма титла за сезона и 18-та в кариерата. За Янович, номер 69 в ранглистата, представянето втурнира е абсолютна сензация. Той започна от квалификациите, а по пътя си до финала отстрани петима тенисисти от топ 20 в света.

"Отново спах само четири часа миналата нощ. Не съм машина. Гордея се със себе си", каза 21 годишният Янович.

Полякът направи 11 аса и един пробив на финала, а Ферер завърши със 7 аса и три пробива. Янович започна годината извън топ 200 в света, а в понеделник ще попадне сред първите 30.