Цяла вечност без гол на българин в дербито Литекс – Лудогорец

снимка: pfclitex.com

Нито един българин не се е разписвал в последните пет двубоя между Литекс и Лудогорец в А група и за Купата на България. В тях двата отбора си вкараха 15 попадения, като всичките бяха дело на чужденци. За последно нашенец бе точен в сблъсъка преди повече от година.

Това се случи при успеха на орлите с 4:1 в Разград, а второто попадение бе дело на Михаил Александров. Серията без български гол в Ловеч пък е по-дълга. Тя започна на 16 март 2014 година. Тогава в турнира за Купата на България Христо Златински реализира за Лудогорец.

В следващите четири срещи, играни в Града на люляците, не падна гол, дело на българин. За „оранжевите“ последният нашенец който се разписа бе Момчил Цветанов, сега част от ЦСКА. Той бе точен при загубата с 1:2 в Разград за купата на 2 април 2014 година, отбелязва вестник "Тема спорт".

В 16-те мача (14 за първенство и 2 за купата) досега чужденците са вкарали почти двойно повече голове от българите. 27 попадения са дело на иностранци, а останалите 15 са били реализирани от наши сънародници.

С най-много точни изстрели в този сблъсък са Бьорн Маарс Йонсен от Литекс и Марселиньо от Лудогорец. Двамата имат по 4 гола. С по един по-малко са Козмин Моци и Данило Асприя. Любопитно е, че винаги когато румънецът е вкарвал, Лудогорец е побеждавал.

До момента в съперничеството са били вдигнати 8 червени картона, като пет от тях са били за Литекс. По-рано от 90-ата минута дербито е завършвало за Малинов, Руменов, Бодуров, Виана и Страхил Попов от оранжевите. От Лудогорец към съблекалните преди последния съдийски сигнал са се отправяли Йордан Минев и Кишада - 2 пъти.