Цвети Пиронкова загуби на старта в Пекин от Варвара Лепченко

Най-добрата българска тенисистка Цветана Пиронкова загуби в първия кръг на силния турнир в Пекин (Китай) с награден фонд 4 милиона 828 хиляди долара. Българката отстъпи с 0-2 сета 5:7, 4:6 от 20-тата в света Варвара Лепченко (САЩ) в много драматичен двубой изпълнен с обрати.

Това е първа победа за американката над чаровната българка от три срещу между тях. В следващия кръг тя ще се изправи срещу победителката от двубоя между Ана Иванович и Кристина Макхейл.

Първият сет предложи много емоции и страхотна игра от страна на двете тенисистки. Все пак Липченко успя много трудно да спечели след серия обрати. Това като, че ли даде психологическо предимство на американката за втория сет, което се оказа решаващо.

Цвети стартира много трудно в мача и допусна пробив в първия гейм. Пиронкова обаче имаше шанс да го върне веднага, но изпусна точката за пробив. Срещата стана още по-кошмарна за българката след като Лепченко направи втори пробив за 3:0 гейма.

След това обаче дойдоха и най-силните минути на Цвети. Тя спечели следващия четири гейма като направи два пробива. Въпрек, че допускаше двойни грешки, Пиронкова сломи съпротивата на Лепченко.

При 4:3 дойде и най-оспорвания гейм в срещата, който може би се оказа решаващ. Българката имаше на три пъти шанс за пробив, но не успя да ги реализира. Лепченко се защитаваше много добре и в крайна сметка спря серията от пробиви на Цвети, с което се върна и в мача.

При 5:5 американката успя да се възползва от грешка на Цвети и проби сервиса й. След това задържа и подаването си за 7:5.

Вторият сет започна с 40:0 за Пиронкова, обаче въпреки преднината българката не успя да задържи подаването си и загуби гейма. Това още повече обезкуражи пловдивчанката. В следващия гейм Пиронкова имаше три точки за да върне пробива, но в крайна сметка губеше с 0:2.

Последва нов пробив и добър сервис за Лепеченко, и резултата стана 0:4 гейма за американката. Цвети успя да спре серията от седем поредни гейма на съперничката си за 1:4, а след това взе и второто си подаване в сета за 2:5.

Цвети бе решила да не се предава и използваше своите шансове до последно. Пиронкова стигна до втори пробив и намали разликата на 4:5. След това обаче Лепченко успя да приключи мача от втория си опит. Следващия турнир на Цветана Пиронкова ще бъде в Линц.