Цвети Пиронкова отпадна още в първия кръг на Уимбълдън

Най-добрата българска тенисистка Цветана Пиронкова приключи участието на любимия си турнир  - Уимбълдън.

Полуфиналистката в “Ол Инглънд Клъб” през 2010 г. бе спряна още в първия кръг от американката с узбекски произход Варвара Лепченко, след като допусна поражение с 7-6(6) 2-6 2-6.

Двубоят започна вчера, но бе прекратен заради дъжд при резултат 7:6(6) 0-2 в полза на българката. При доиграването днес Лепченко стигна до пълен обрат, спечелвайки втория и третия сет с по 6:2, за да се поздрави с успеха.

Така сезонът на трева приключи безславно за Цвети, след като през тази година тя не успя да запише нито една победа на любимата си настилка.

Загубата бе втора за Пиронкова от Варвара Лепченко в шестия им мач на WTA ниво. Освен това пловдивчанката не успя да защити 280-те точки от достигането си до четвъртия кръг през 2013 г.

Това може да доведе до загуба на позиции в световната ранглиста, като вероятността Цвети да изпадне от топ 50 е доста голяма.

Пиронкова и Лепченко не допуснаха пробиви в първия сет, въпреки че американката на девет пъти стигна до точки за пробив. Най-голямата опасност дойде в седмия гейм, но Пиронкова се защити, за да се стигне до тайбрек. В него Лепченко направи мини-пробив в шестото разиграване, но Пиронкова успя да обърна развоя на сета, спасявайки сетбол при 5:6, а след това не даде повече точка на съперничката си, печелейки тайбрека с 8:6.

Втората част започна лошо за българката, която допусна пробив още в първото си подаване, а Лепченко поведе с 2:0 в геймовете, но точно тогава над кортовете в Лондон заваля дъжд и мачът бе прекратен.

При подновяването на играта днес родената в столицата на Узбекистан Ташкент Лепченко реализира още един пробив, откъсвайки се с 4:0. Пиронкова спря серията ѝ за 4:1, а след това на свой ред стигна до пробив за 4:2. Вместо да го затвърди обаче - Цвети не спечели нов гейм до края и така американката изравни резултата в сетовете.

Третата решителна част започна с предимство на сервиращите, които си размениха по няколко гейма, за да се стигне до шестата част, в която Лепченко стигна до пробив, повеждайки с 4:2. Американката спечели и следващите два гейма, а с това и мача.