Цветана Пиронкова с трудна победа над Шуай Пън

Най-добрата българска тенисистка Цветана Пиронкова победи поставената под №16 Шуай Пън след 3:6, 6:4, 7:6 (5) в мач от втория кръг на турнира в Дубай, който е с награден фонд от два и половина милиона долара.

В следващия кръг нашето момиче ще се изправи срещу победителката от срещата между водачката в схемата Симона Халеп (Румъния) и участващата с Wildcard Даниела Хантухова (Словакия).

Мачът започна с пробив за 23-тата в света още в първия сервис гейм на Цвети, последва втори, за да се стигне до 4:1. Българката направи опит да се върне в сета, спечелвайки осмия гейм, но веднага след това не успя да спечели подаването си за трети път в първия сет и загуби с 6:3.

Във втората част играта на българката значително се подобри. Тя успя да поведе с пробив в първия гейм, но веднага след това самата тя допусна такъв, за да се стигне до 1:1. В седмия и осмия гейм двете отново не успяха да спечелят подаванията си и сетът навлезе в решителната си част – 4:4. При този резултат Пън поведе с 15:0 на собствен сервис, но нашето момиче спечели останалите точки, за да получи право да сервира за изравняване на резултата. Всичко се получи по план и Цвети изравни сетовете.

Третият сет започна с бърз пробив на 50-тата в света, но Пън изравни при 3:3. Китайката поведе с 5:4 в решителната част, но българката показа добра игра в десетия гейм, за да изравни за 5:5.

Последваха два нови бързи гейма за двете тенисистки и се стигна до 6:6, което означаваше, че мачът ще се реши в тайбрек. Най-важната част от мача бе спечелена от Цвети с минималното 7:5 след един минипробив. По този начин сънародничката ни се класира за следващия кръг, където ще се изправи срещу.

За Цвети това бе първа победа срещу днешната си съперничка, след като Пън бе спечелила предишните две срещи – в Хобарт през 2011 и US Open през миналата 2014 година.