Цветана Пиронкова отстреля британка на старта на Australian Open

Цветана Пиронкова победи с 6:4, 6:0 британката Хедър Уотсън на старта на откритото първенство на Австралия по тенис, с което се класира за втория кръг на женската схема. Първата българска ракета си осигури 70 точки за ранглистата на WТА и 60 хиляди долара от наградния фонд, като в следващия си мач в Мелбърн ще срещне словашката тенисистка Доминика Цибулкова.

Пиронкова и Уотсън направиха типичен мач за женския тенис, като в първия сет почти всеки гейм премина през разиграване за пробив на посрещащата състезателка. След три успешни атаки на сервиса на Уотсън, Пиронкова поведе с 5:2, а британката поиска намеса на лекарския екип край корта и с това спря серията на българката.

Това даде резултат и Уотсън спечели подаването на Пиронкова след паузата, но българската тенисистка не позволи на своята съперничка да изравни резултата и затвори сета на 6:4 за 54 минути. Вторият сет започна по подобие на първия, като Пиронкова успя да стигне до пробив и да поеме лидерството при 1:0.

Уотсън се опита да отвърне и дори беше на прага на чиста победа при подаването на българката, която обаче изравни от 0:40 и в последствие защити пробива си. Това беше и последният шанс на Уотсън да се върне в мача, защото Пиронкова спечели останалите геймове и затвори мача за час и 23 минути.

В крайна сметка българката завърши срещата с Уотсън с три аса, само по една двойна и непредизвикана грешка, три печеливши удара и цели шест пробива. Пиронкова има общо осем мача срещу Цибулкова, но е спечелила само веднъж в срещите си със словашката тенисистка - на олимпийските игри в Лондон при резултат 7:6(4), 6:2. Цибулкова, на 25 години и поставена под номер 11 в женската схема, се класира за втория кръг в Мелбърн след победа с 3:6, 6:3, 6:1 срещу белгийката Кирстен Флипкенс.

Двете тенисистки имат осигурени по 70 точки за ранглистата на WТА и по 60 хиляди долара от общия награден фонд. Победителката от този двубой ще спечели най-малко 97.5 хиляди долара и 130 точки от участието си на откритото първенство на Австралия, посочва БТА.