Цветана Пиронкова отпадна от Ролан Гарос

снимка: apiainternational.com.au

Най-добрата българска тенисистка Цветана Пиронкова напусна Откритото първенство по тенис на Франция след поражение в два сета от американката Слоун Стивънс – 4:6, 1:6 в третия кръг.

Цвети оказа някаква съпротива на опонентката си, но бе видно, че няма да успее да компенсира разликата в класите и в крайна сметка допусна поражение. Въпреки него Пиронкова има основания да се чувства доволна от представянето си, защото досега не бе прескачала втория кръг на Ролан Гарос.

Също така съпротивителните сили на Цвети бяха значително отслабени поради контузия в лявото бедро и загубата ѝ от Стивънс е резонна. Българката напуска Париж с 85 хиляди евро от наградния фонд и 130 точки за световната ранглиста, които ще я задържат в топ 50 на женския тенис.

Така и тримата български представители на Ролан Гарос бяха елиминирани – Джак Сок сломи още в самото начало Григор Димитров, а Сесил Каратанчева отпадна от Ирина Фалкони.

Мачът започна зле за Пиронкова, която бе пробита още на старта след поредица от непредизвикани грешки, след което Стивънс се отърси от 0-30 и затвърди. Малко по-късно обаче Цвети върна брейка изоставане, изравнявайки за 2-2 след слаба игра на американката.

За съжаление поредицата от брейкове продължи и след като стигна до 15-40 на ретур, Слоун подпечата брейка си с чудесна къса топка, след което затвърди за 4-2. Но и това не отказа първата ни ракета, която върна пробива за 4-4 и сервираше да поведе за първи път от началото на двубоя, но отново се провали в своя сервис гейм, след което пропусна три точки за пробив в десетия гейм и Стивънс поведе в сетовете след 42-минутна битка.

Положението стана сериозно, след като и втората част започна с пробив на сметката на американката, която успя от третия си опит в маратонски гейм, продължил над 10 минути. Последва затвърждаване на нула и това допълнително разкрепости Стивънс. На другия полюс бе настроението у Цветана, която изпусна преднина от 30-0 и отново бе пробита.

Минути по-късно пловдивчанката вече изоставаше със сет и 0-4 във втория и ситуацията изглеждаше безнадеждна. Все пак силите на Цвети стигнаха за почетен гейм и връщането на единия пробив в шестия гейм, но веднага след това отново не успя да вземе подаването си.