ЦСКА взе първо дерби и разби мита за непобедимия Литекс (ВИДЕО И СНИМКИ)

Тимът на ЦСКА се поздрави с втора поредна победа и общо трета за сезона, след като днес "червените" спечелиха с 1:0 дербито срещу Литекс на своя "Българска армия" в столицата. По този начин 31-кратните шампиони сложиха край на серията без загуба на ловчанлии, като до днес "оранжевите" бяха единственият отбор без поражение в родната "А" група.

Единственият гол в мача отбеляза Ивайло Чочев след само 11 минути игра, като по този начин двата тима сложиха край на 9-ия кръг на първенството. Така "армейците" се поздравяват с втори пореден успех, след като в миналия кръг воденият от Стойчо Младенов състав спечели с 1:0 гостуването си на Пирин (ГД).

Днешният успех най-сетне ще изкачи ЦСКА сред първите седем във временното класиране, като "червените" се изравниха по брой точки с варненския Черно море - по 14. Литекс пък остава на трета позиция в таблицата, разполагайки с два пункта повече - 16. Трябва обаче да се отбележи, че това бе и трети пореден мач без победа за "оранжевите".

Наставникът на домакините Стойчо Младенов заложи на гиганта Мамади Сидибе в предни позиции, като африканецът бе подпомаган от национала Емил Гъргоров. Ветеранът Тодор Янчев отново зае обичайното си място в средната линия, където действаха още Марсиньо и младият Ивайло Чочев.

Златомир Загорчич заложи на тарана Вилмар Джордан в офанзивен план, а двамата албанци Армандо Ваюши и Юрген Джазула отново трябваше да помагат на нападателя.

Срещата на ст. "Българска армия" стартира с превъзходство на ЦСКА, като домакините се възползваха от по-бавния старт на "оранжевите".

Още в 2' Мамади Сидибе стреля с глава, но твърде леко, за да затрудни Александров. Минута по-късно Марсиньо отправи удар от статично положение, но отново в ръцете на стража.

В 8' Литекс опита да отговори чрез неточен удар на Симеон Славчев, а три минути по-късно отбраната на ловчанлии се пропука. Марсиньо изпълни един корнер пред вратата на Литекс, а Апостол Попов успя да отклони топката. На точното място в точното време бе Ивайло Чочев, който от близка дистанция намери мрежата за 1:0.

Постепенно отборът на Литекс успя да изнесе играта, като "оранжевите" потърсиха по-смело изравнително попадение във вратата на Томаш Черни. В 28' непростим пропуск направи Вилмар Джордан, който си навлече гнева на Златомир Загорчич. Армандо Ваюши проби отлично по аутлинията и намери "деветката" на Литекс, но чернокожият таран не успя да уцели очертанията от близка дистанция.

Две минути по-късно Златомир Загорчич за малко не бе изгонен от рефера Ивайло Стоянов, протестирайки остро срещу съдийско решение.

През втората част темпото на игра в столицата спадна, като двата тима предложиха по-слаба продукция спрямо първото полувреме на мача.

В 54' младежкият национал Симеон Славчев също опита удар, но халфът не намери рамката на вратата. В 60' Юрген Джазула центрира опасно в пеналтерията на ЦСКА, но Фо-Поре бе пласиран добре и изчисти.

В 62' Златомир Загорчич извърши първа смяна в своя стартов състав, а бившият футболист на "червените" Петър Златинов замени Станислав Генчев. Малко след това Златинов пусна добър пас към Ваюши, но опитният Валентин Илиев не позволи на албанеца да стреля.

До края на редовното време на терена властваше най-вече физическата битка, като хубавите отигравания и добрите шансове за гол липсваха. Гостите от Ловеч вложиха усилия, за да откраднат поне точка, но защитата на ЦСКА не позволяваше опасности за вратаря Томаш Черни. Не помогна и влизането в игра на Мирослав Манолов и Момчил Цветанов, които също не успяха да пробият защитния вал на "армейците".