ЦСКА разобличи слабостите на Левски в ключов момент от шампионата

ЦСКА зарадва привържениците си с успех във Вечното дерби, което за щастие се оказа предавано директно по телевизията, за да може всеки да изгледа продукцията на двата най-отличителни български отбори.

Tова се случва в ключов момент от първенството на А група, защото Левски още не се е изправил срещу Лудогорец, а вече може да изостане с 5 точки от шампионите. ЦСКА пък даде сериозна заявка, че ще се бори най-малкото за място в топ 3, защото каквато и да е еуфорията в "червения" лагер след Вечното дерби, трябва да се подчертае, че те са на 7+3 пункта (очаква се Лудогрец да спечели срещу Ботев (Враца))зад първото място.

„Армейците" можеха да се окажат догонващи в резултата още в 3-ата минута, ако Марсиньо не бе нацелил горната греда, но оттам нататък до края на срещата нямаха особени проблеми в защита. Левски пък направи лошо впечатление с подхода си към дербито, и то в единствения мач, който свободно можеше да бъде наблюдаван от феновете на футбола в България.

ЦСКА създаде повече чисти голови положения през второто полувреме, въпреки че попадението на Серж Нюанджи дойде след груба грешка в отбраната на „сините" и бе плод именно на неразбирателството в зоната, която беше най-проблемна за треньора Илиан Илиев заради многото кадрови проблеми.

Опитите за промяна и изненада на „синия" наставник с нареждането на някои от играчите му не доведе до нужните позитиви, като ЦСКА не беше затруднен в нито един момент след повеждането в резултата.

Очевиден е подемът в играта на „червените", които обаче го демонстрираха срещу по-непретенциозни отбори, с изключение на столичното дерби със Славия, спечелено с 2:0. Стойчо Младенов в най-важния момент много точно използва силните страни на отбора си, които винаги под негово ръководство ЦСКА е притежавал - бързи контраатаки по крилата.

Бековете на Левски Орлин Старокин и Дъстли Мюлдер постоянно имаха работа във Вечното дерби заради включванията на Антон Карачанаков през първото полувреме и на Нджонго Присо след почивката.

Неприятно впечатление в лагера на „сините" направи безидейната им игра в атака, когато се озоваха догонващи. В същото време в защита често биваха хващани неподготвени, въпреки че нямаше полза от изнасянето на повече футболисти в предни позиции.

ЦСКА не игра впечатляващо, а по-скоро изключително опростено, защото първото полувреме също се запомни с удара в гредата на Карачанаков, който беше най-активният в червено преди почивката.

След нея пък Нюанджи наказа невниманието в отбраната на Левски, а след това само с 2 паса „армейците" успяваха да организират мощни контраатаки, които можеха да доведат до нови голове, ако Присо беше по-прецизен при завършващото подаване.

Илиан Илиев е прав, че съперникът му не се е стараел дори да изнася топката, а просто я е сервирал напред към крилата си. Само че в тези действия на символичните домакини имаше логика, тъй като постоянно се създаваше напрежение за защитниците и вратаря на Левски. В същото време наситената средна линия на ЦСКА често се прибираше около дъгата на наказателното поле, с което заключи всякакви пространства за „сините". Те от своя страна не опитаха с друго, освен с центрирания в пеналтерията да включат в играта нападателите си. Също така далечните удари на Симеон Райков този път тотално разочароваха, за разлика от предишното дерби с Литекс, когато той донесе трите точки с красиво изпълнение.

Бековете на „червените" и най-вече Иван Бандаловски много правилно се движеха по терена - през първото полувреме Бандата почти не минаваше центъра, защото Левски атакуваше по-често от тази зона чрез Илиян Йорданов и Марсиньо. От друга страна Роман Прохазка не се справи със задачите си на десния фланг, което даде шанс на Лукас Саша след почивката да се развихри и също да организира няколко атаки отляво за ЦСКА. Присо може и да не е класен в завършващата фаза, но пък с много желание отмени Бандаловски в щурмовете по дясното крило, за да вгорчава живота на Орлин Старокин твърде често.

Статичните положения също не можаха да помогнат на Левски, въпреки че имаше няколко случая след почивката, когато „сините" изпълняваха фаулове близо до наказателното поле. Симеон Райков в нито един свой опит не можа да не цели скромната стена пред себе си и опропасти и този шанс.

Единствената грешка в защита на ЦСКА можеше да коства победата, когато Карвальо и Жоао да Силва 10-ина минути преди края опънаха докрай нервите на „сините" фенове. В крайна сметка бе маркирана засада, но бившият нападател на Евертън така или иначе си навлече подигравки от „червените" привърженици за пропуска си на метър на празна врата.

За да бъде конкурент за титлата, Левски ще трябва да се научи на постоянство през 90-те минути и на повече опции в изграждането на атаките, защото Кристовао Рамос, Симеон Райков и Илиян Йорданов са флангови футболисти, а те са най-отличителните до момента през сезона. Влади Гаджев и Христо Йовов не получаваха достатъчно подкрепа в офанзивен план, а Прохазка се оказа безполезен на дясното крило.

ЦСКА пък демонстрира стара слабост - да не може да вкарва положенията си, но има вероятност с включването на Мишел Платини в бъдеще този проблем да не е толкова голям. От друга страна с контузията на Антон Карачанаков „червени" ще трябва да преосмислят играта си отляво - вчера Сержиньо се понрави с включването си в последните 20-ина минути и може би заслужава повече доверие от Стойчо Младенов.

ЦСКА започва да използва все по-често потенциала си, а с още някоя продукция като тази срещу Левски може да се надява да изхвърли Лудогорец от турнира за Купата на България. Ако Левски продължи с подобни колебливи прояви в защита, няма да получи нищо хубаво в гостуването си в Разград, защото шампионите не страдат от слабостта да не си реализират шансовете.