ЦСКА продължи отличната си серия и срещу Славия

ЦСКА постигна 5-та поредна победа в родната А група и 6-та последователна „суха мрежа", след като се наложи с 1:0 в гостуването си на Славия в столичния квартал „Овча купел".

Голмайстор за „червените" стана най-титулованият им играч - Емил Гъргоров, който в 48-ата минута бе най-съобразителен в пеналтерията и довкара топката в мрежата, след като вратарят Георги Петков бе избил в гредата изстрел на Бруно Морейра.

Португалският нападател с красив удар уцели сглобката на гредите малко по-късно, а Марсиньо изпусна четири чисти голови положения, така че ЦСКА можеше да спечели с доста по-комфортна преднина.

Домакините имаха силни минути през първото полувреме, но най-опасното положение в актива им бе опасно отиграване в защита на Апостол Попов, който за малко не си вкара автогол.

В крайна сметка ЦСКА спечели заслужено и се изкачи отново на 3-та позиция в класирането с 23 пункта - 2 по-малко от лидера Лудогорец, който е и с мач по-малко. Славия пък остава на 11-та позиция с 11 точки след края на 12-ия кръг.

„Армейците" не изиграха най-блестящия си мач в защита, но останаха солидни пред собствената врата и продължават отличната си серия без допуснат гол в А група - за последно те получиха попадения в гостуването на Локомотив (София) (1:1) на 24-ти август.

Ариегардът на ЦСКА е допускал попадения от само 3 отбора - 1 от Берое, цели 3 от Лудогорец и 1 от Локо (Сф), като в останалите 9 двубоя съперниците на „армейците" са били ялови в атака.

Вратарят на ЦСКА Томаш Черни записа 25-та суха мрежа с червения екип и продължава да бъде номер 1 в това отношение, откакто акостира на „Българска армия".

Това бе 125-то издание на столичното дерби между „белите" и „армейците", като ЦСКА записа 65-та победа, равенствата са 37, а успехите на Славия - 23. Головата разлика е 198:116 за 31-кратните шампиони.

Славия записа 4-та домакинска загуба в първенството и се изравни на първото място в импровизираната класация на най-слабите домакини в А група, като Пирин (Гоце Делчев) също има 4 поражения у дома си.

Първо полувреме

Още във втората минута „червените" получиха шанс за добра атака след грешка при изнасянето на топката от защитата на Славия. Петима „армейци" се озоваха срещу трима в бяло, но след подаване на Морейра Ивайло Чочев стреля в ръцете на Георги Петков от дъгата на пеналтерията.

В 6-ата минута Марсиньо стреля опасно от 20-ина метра, но прати топката над вратата. „Белите" отговориха с безобиден изстрел на Атанас Курдов, който попадна в прегръдките на Томаш Черни, преди ЦСКА да изпусне и второто си чисто положение в мача.

В 13-ата минута Милисавлевич получи възможност да стреля от удобна позиция в наказателното поле, но и при двата му удара Петков се намеси блестящо, а във втория случай вратарят дори изби с крак.

В 15-ата минута Морейра свали перфектно топката за воле на Марсиньо, но той от 7 метра шокиращо не можа да нацели рамката на вратата, залагайки на силата при удара си.

Постепенно „белите" съумяха да спрат устрема на ЦСКА, но продължаваха да имат проблем с изнасянето на топката заради мощната преса в противниковата половина, която оказваха „армейците".

Най-опасното положение в полза на Славия бе създадено в 35-ата минута след центриране в наказателното поле на Христо Янев от фаул. Апостол Попов засече топката с глава и за малко не я прати в собствената си мрежа - тя мина на сантиметри в корнер.

Финалните мигове на първото полувреме преминаха в наказателното поле на Славия, но гостите се отчетоха само с няколко центрирания и доста неточни изстрели от дистанция.

Второ полувреме

След почивката „армейците" избухнаха с ранен гол още в 48-ата минута след поредното разбъркване в наказателното поле на Славия, при което „белите" бранители не се намесиха адекватно.

След центриране от ъглов удар Морейра от неудобно положение принуди Петков да избие в горната греда, а при добавката Гъргоров бе най-съобразителен и с прехвърлящ изстрел в далечния ъгъл откри резултата - 0:1.

В 53-ата минута далечно подаване стигна до пеналтерията и бе овладяно от Бруно Морейра, който с много красив удар от воле с левия крак разтресе сглобката на Петков. Ситуацията бе доста трудна за отиграване, а португалецът се постара, но отново не можа да открие головата си сметка.

В 59-ата минута Марсиньо получи шанс да излезе очи в очи с Петков още около централната линия, но се отчете с нов сериозен пропуск. Той елиминира Радослав Димитров и трябваше да завърши атаката с изстрел покрай плонжиралия Петков, но бразилецът не можа да намери целта от чиста позиция.

60 секунди по-късно Марсиньо отново се освободи перфектно от опеката на бранител и излезе сам срещу вратаря, нахлувайки в наказателното поле. Този път обаче изстрелът на бразилеца беше уловен от Петков.

В 71-ата минута Гъргоров стреля опасно с десния крак от дъгата на наказателното поле след слабо изчистена топка от Олег Шалаев, но отново сантиметри разделиха кълбото и страничния стълб на „белите".

Опитите на Славия да стигне до изравнителен гол бяха прекалено беззъби и реално Томаш Черни не беше затруднен в оставащите минути до края. Стойчо Младенов пък извади Морейра за сметка на Николай Дюлгеров и по този начин направи схемата на игра по-дефанзивна.

В 87-ата минута Марсиньо отново излезе сам срещу вратаря (за трети път след почивката), като този път стреля от дистанция, но отново на сантиметри от гредата. При подаването на Дюлгеров обаче бразилецът е бил в засада, която не бе отсъдена.

Състав на Славия

Капитанът Георги Петков пази мрежата на „белите", а пред него карето в защита се състоеше от Радослав Димитров, Живко Желев, Димо Атанасов и Стефан Велков. Чавдар Янков ръководи халфовата линия заедно с Олег Шалаев и Милен Василев.

Атаката очаквано се водеше от Атанас Курдов, като Галин Иванов и Христо Янев му помагаха по крилата.

Състав на ЦСКА

Томаш Черни застана на вратата на ЦСКА както обикновено, като всичките 5 попадения, които е допуснал през сезона, са при гостувания на „армейците". Пред него в защита се наредиха Жаксон Менди, капитанът Валентин Илиев, завърналият се след контузия Жереми Фо-Поре и Апостол Попов.

В халфовата линия отново оперираха Тодор Янчев и Ивайло Чочев, пред тях и изнесен по-напред бе Емил Гъргоров, а по крилата се наредиха Неманя Милисавлевич и Марсиньо.

Очакваше се Стойчо Младенов да заложи на македонеца Християн Кировски начело на атаката, но вместо него като титуляр излезе Бруно Морейра.