ЦСКА победи Левски с 2:0 във вечното дерби

снимка: ройтерс

Отборът на ЦСКА спечели 124-ото издание на "вечното дерби" на българския футбол в А група срещу тима на Левски. Момчетата на Любослав Пенев спечелиха срещата на стадион "Васил Левски" с 2:0 като попаденията бяха дело на Иван Стоянов в 15-ата минута и Костадин Стоянов в 65-ата.

Двубоят започна на високи обороти, като тимът на ЦСКА имаше известно преимущество пред обезкървения тим на Левски. Символичните домакини имаха шанс за гол още в 4-ата минута, когато Йордан Тодоров намери добре Маркиньос в наказателното поле на Георги Пеков, но стражът на Левски успя да избие в корнер.

"Армейците" все пак стигнаха до гол в 15-ата минута. Груба грешка на Виктор Генев в синята защита позволи на Иван Стоянов да вземе топката и да напредне в наказателното поле на Левски. След това той с прецизен удар прати топката зад Петков за 1:0. До края на полувремето страстите на терена поотихнаха, като до по-сериозни голови положения и пред двамата вратари не се стигна.

На почивката в игра се появи новото попълнение на ЦСКА Мишел Платини, което дойде за да покаже че Любослав Пенев няма да се примири с гола преднина пред вечния съперник. За Левски в игра се появи Дениран Ортега, който замени представящия се на не особено високо ниво Николай Димитров.

В 57-ата минута Жоазиньо стреля опасно към вратата на домакините, но Караджов улови без особени затруднения. В 65-ата минута опасна атака на ЦСКА завърши с откъсване на Спас Делев срещу Георги Петков, но стражът на Левски изби удара му. Топката обаче попадна у Иван Стоянов, който с удар извън наказателното поле я прати в дясната греда, а при последвалата добавка удар на Йордан Тодоров бе избит от самата гол линия от Веселин Минев.

При последвалия корнер обаче топката в крайна сметка влетя във вратата на Левски за втори път. Иван Стоянов центрира добре в наказателното поле и Костадин Стоянов с плонж удвои преднината на момчетата на Любо Пенев. Само две минути по-късно отново след удар на Йордан Тодоров, Петков трябваше да избива топката от своята голлиния. Той обаче получи разтежение при спасяването и на неговото място се появи Цветан Димитров, който показа добра игра до края на срещата.

До края футболистите на Левски организираха няколко опасни атаки в търсене на гол, но до по-сериозни събития пред Караджов не се стигна. ЦСКА от своя страна играеше организирано и компактно в защита, затруднявайки максимално своя съперник.

Така ЦСКА успя да вземе първа победа през последните две години над вечния си враг Левски и продължава без допуснат гол от началото на шампионата.