ЦСКА отнесе Хасково в атрактивен и отворен мач

ЦСКА постигна очаквана победа без особени проблеми като гост на Хасково с 4:2, с което поне за няколко часа увеличи аванса си на върха в А група на 8 точки пред шампиона Лудогорец.

Двубоят между лидера и последния в класирането бе предрешен още първото полувреме, след като „армейците“ нанизаха два гола в рамките на пет минути, а в 32-ата Майкъл Тевия по глупав начин си изкара директен червен картон.

Антон Карачанаковв отново се оказа коз на "армейците" със своя специалитет - изпълнение на пряк свободен удар, като този път рикошет в стената помогна на Карачанаков да прати топката в мрежата в 15-ата минута.

Всичките четири попадения на Антон Карачанаков в А група са отбелязани от статични положения, като той се разписа от игра единствено при равенството 1:1 със Зимбру на "Българска армия".

По брой голове за ЦСКА през сезона (5) юношата на Пирин изостава само от Серджиу Буш, който в 20-ата минута се разписа за 9-ти път. Нападателят от Румъния имаше лесната задача да направи добавка на празна врата, след като Боян Пейков отклони изстрел от десетина метра на Карачанаков – 0:2.

В 49-ата минута Буш пусна отлично топката в наказателното поле за Соарес, който загуби равновесие, но се пребори прекалено лесно с Иван Скерлев и от добра позиция за стрелба не пожали Пейков за 0:3.

В 56-ата минута футболистът от Кабо Верде отново спечели топката в директен спор със Скерлев и върна жеста на Буш, извеждайки го в наказателното поле. Румънецът с едно докосване разстреля по ефектен начин от 12 метра вратаря на Хасково за 0:4 – десето попадение за румънския нападател през сезона.

След няколко пропуска пред вратата на Хасково домакините стигнаха до почетен гол в 72-ата минута след страхотен пробив отляво на Педро Еуженио. Португалецът направи за смях Апостол Попов, влезе към средата на терена и от границата на наказателното поле с фамозен изстрел прати кълбото в далечния горен ъгъл на Якуб Дивиш за 1:4.

Така след 522 игрови минути без допуснат гол ЦСКА инкасира попадение в А група. То обаче не остана изолирано срещу Хасково, защото в 80-ата минута резервата Деян Лозев с красив плонж и удар с глава прониза отново мрежата на гостите – 2:4 и за първи път този сезон друг отбор освен Лудогорец вкарва повече от веднъж във вратата на лидера.

В 32-ата минута Майкъл Тевия удари без топка Борис Галчев пред очите на рефера Таско Тасков и логично получи директен червен картон, елиминирайки още на този етап каквито и да е шансове за тима си да избегне десето поредно поражение.

„Армейците“ вече имат 36 точки на първото място, като удължиха серията си без поражение на 10 мача. Единствената загуба на ЦСКА е от шампиона Лудогорец, който с 28 пункта посреща довечера от 18:30 Локомотив (Пловдив). След паузата за квалификациите за Евро 2016 на 22-ри ноември, събота, е голямото дерби между ЦСКА и „орлите“.

Хасково остава на последното 12-то място в класирането с едва 4 точки, постигнати след 1:0 над Лудогорец в първия кръг и 0:0 с Локомотив (София) в 5-ия.

Теренът не бе в отлично състояние, но въпреки това „армейците“ успяваха сравнително добре да си подават топката по цялата му ширина и да търсят слабите места в защитата на Хасково. Домакините се справяха с блокирането на Буш в началните минути и преди Карачанаков да открие от фаул, ЦСКА имаше само два удара от сериозно разстояние.

Попадението на Карачанаков дойде след рикошет в стената, който допълнително затрудни Боян Пейков, като на всичкото отгоре, топката тупна неприятно пред вратаря и стана прекалено трудна за него – 0:1.

В 20-ата минута с най-добрата си атака от началото на мача ЦСКА увеличи преднината си, след като по лявото крило Луис Соарес намери празно пространство и получи подкрепа от Венцислав Василев. Пасът с пета на Платини към Василев провокира бранителя да центрира по земя в наказателното поле, а там Карачанаков се пребори с Майкъл Тевия и си освободи позиция за стрелба. Пейков отклони топката, но право в краката на непокрития Буш, за когото не бе сложно да се разпише за 0:2.

Домакините можеха да върнат интригата пет минути по-късно, когато Атанас Чепилов получи случайно топката от Емил Ангелов на скорост в наказателното поле и отправи опасен удар по земя, който обаче мина на сантиметри покрай гредата. Централните бранители на ЦСКА бяха надиграни от нападателите на Хасково, но за съжаление на феновете, за обрат нямаше как да се мисли след 32-ата минута заради глупаво отиграване на Майкъл Тевия.

Ганаецът удари без топка Борис Галчев и действието му не остана незабелязано от рефера Таско Тасков - директен червен картон за Тевия.

След почивката мачът се разви също според очакванията – с минимален разход на енергия „армейците“ стигнаха до две ранни попадения след добро взаимодействие между Платини и Буш.

В 49-ата минута румънецът видя празно пространство отдясно в наказателното поле и изведе Луис Соарес, който трябваше да преодолее Иван Скерлев, но го направи с лекота и след това с премерен изстрел реализира за 0:3.

В 56-ата минута Платини отново се пребори за топката със Скерлев, този път пред пеналтерията, като подаде на непокрития Буш и румънецът с едно докосване от 12 метра разстреля Боян Пейков – 0:4.

В 80-ата минута домакините изпаднаха в еуфория след втори хубав гол, дошъл този път след центриране отдясно на Ничев и хубав плонж и удар с глава на резервата Лозев, който не остави шанс на Дивиш – 2:4.

Съставите

На вратата за ЦСКА е Якуб Дивиш, а в защита Стойчо Младенов е извършил промени в състава си поради наказанието на левия бек Тончи Кукоч. В центъра си партнират Александър Тунчев и Марин Оршулич, а на двата бека ще се разчита на Венцислав Василев и Апостол Попов.

Стивън Сънди и Борис Галчев са в средата на терена, а пред тях е позициониран Маркиньос, който липсваше срещу Славия при равенството 0:0. Луис Соарес – Платини и Антон Карачанаков са предпочетени от треньора за крилата, като единствен чист нападател е голмайсторът на А група Серджиу Буш.

Емил Велев залага на почти същата тактика 4-3-3, като на вратата е Боян Пейков, а в състава за втори пореден път има трима чужденци. Педро Еуженио, Николай Димитров, Иван Скерлев и Костадин Ничев са в защита отляво – надясно, а в средата на терена се разчита на Вълчан Чанев, Олег Шалаев и Майкъл Тевия.

Триото в атака е Дончо Атанасов, Анатас Чепилов и в средата Емил Ангелов.

Преди мача

Заради присъствието на Емил Велев в щаба на домакините двубоят не може да се определи като предизвестен, макар да е очевидна разликата в класите, целите и моментата форма на отборите.

Тъй като Лудогорец по-късно днес от 18:30 часа приема Локомотив (Пловдив), а в следващия кръг гостува на „Българска армия“, ЦСКА ще иска да запази разликата от 5 точки преди да се изправи срещу шампионите.

Въпреки че има само 4 точки от 14 кръга досега, Хасково не е типична боксова круша в А група, защото не търпи разгроми от съперниците си – в четири от последните си пет мача тимът допусна загуби само с по 0:1. Най-тежкото поражение обаче е от ЦСКА на „Армията“ с 4:0.

Вече 440 игрови минути продължава най-дългата серия на вратар от А група без допуснат гол, Якуб Дивиш за последно бе разпечатан при визитата на Берое, която ЦСКА все пак спечели след обрат през второто полувреме.

ЦСКА също така е с най-дълга серия без загуба в шампионата – вече цели 9 мача, в които записа седем успеха и две равенства, така че „армейците“ ще бъдат амбицирани да не прекратят доброто си представяне точно срещу последния в класирането.

Хасково има една победа над ЦСКА в историята си, а „армейците“ са спечелили 11 от 13-те двубоя между двата тима в А група при голова разлика 34:10 за 31-кратните шампиони.