Няма фен на ЦСКА, който да не мечтае да види отново на терена отбора, който срази Ливърпул с 2:0 през 1982 година. 11 български гладиатори, които можеха да покорят Европа.
Годините на комерсиализация обаче поставиха огромна яма между богатите и бедните. И скъпите трансфери са начин за оцеляване. А залагане само на местни играчи - пагубно за нещо голямо.И в добри, и в лоши времена "Българска армия" е била трамплин към Европа, трамплин към величие.
В края на 80-те желязната завеса открехна възможност звездите ни да покорят чужбина. И кои го направиха? Асовете на ЦСКА. Христо Стоичков замина за космическите за времето си 4 милиона долара към Барселона. Едва сега трансферът на Десподов е повече от този на Камата. Заедно с феноменалния №8 към Иберийския полуостров се отправи Любо Пенев към Валенсия за 1,1 млн. долара и Емил Костадинов - в Порто за $800 000. Към днешна дата тези суми може да изглеждат смехотворни, но за времето си бяха на върха на футболната пирамида в Европа. И именно парите от великото нападателно трио помогнаха много на ЦСКА в първите години на демокрацията. А Ицо, Любо и Емо станаха истински суперзвезди, триумфирали като шампиони в Испания и Португалия.
Демокрацията неведнъж се опита да смаже ЦСКА. И почти успя. Но марката си остана номер едно. 17-годишните хлапета Стилиян Петров, Мартин Петров и Димитър Бербатов са следващото голямо трио, тръгнало от "Армията" за еврослава. Селтик направи и невъзможното да вземе Стан, без да има необходимите мачове в националния отбор за 3,4 милион евро по днешния курс на паунда. В касата на ЦСКА вероятно са влезли и допълнителни бонуси, защото Петров не след дълго се превърна в несменяема част и после лидер на тима. Мартин заслужи още в ЦСКА прякора Свръхзвуковия.
В един от малкото рейдове на "червените" в Европа по време на демокрацията той бе сред най-добрите. И швейцарският Сервет го взе за 1,2 милиона марки. Веднага след тях в ЦСКА се внедри Бербатов. И без трофей, и без кой знае колко голове той впечатли Байер, който плати 5 милиона марки през 2001 година! На следващата Синът на вятъра, както наричаха Владимир Манчев, замина за Лил срещу 2,2 милиона... вече евро. Първият голям "червен" катаклизъм е през 2008 година. За последно ЦСКА бе шампион, не загуби нито един мач в първенството и... остана без лиценз.
Александър Томов пренебрегна предупрежденията, но звездите му спасиха клуба от фалит. Александър Тунчев бе трансфериран за 1,2 милиона паунда в Лестър. Велизар Димитров подписа с Металург (Донецк) за 500 000 евро, а Валентин Илиев за същата сума отиде в Терек (Грозни). Започнаха и големите трансфери на чужденци. Бразилецът Ней бе продаден за 1,5 милиона долара на саудитския Ал Шабаб, а черногорецът Никола Вуядинович - за 1 млн. евро в Удинезе. Истинска мистерия е как с тези пари ЦСКА не се вдигна, но...
Времето на "Титан" бе белязано с много странности и звучни сделки. Само за половин сезон в клуба Янис Зику бе продаден за 2,5 млн. долара на корейския Поханг. Жуниор Мораес отиде за 1,3 млн. евро в Металург (Донецк). А Мишел Платини подписа с Динамо (Букурещ) за 700 000 евро. Преди обявяването в несъстоятелност Александър Томов се завърна в ЦСКА. И престоят му бе белязан с марковите трансфери на Ивайло Чочев в Палермо за 2 милиона евро, както на Серджиу Буш в Шефийлд Уензди за 1,3 млн. паунда.
През 2015-а най-големият меценат на спорта у нас Гриша Ганчев най-накрая успя да съчетае бизнеса си с любимия ЦСКА. И бизнесменът не само не позволи на клуба да изчезне, напротив - отново "червените" са големият конкурент на Лудогорец. Само за 12 месеца Ганчев направи 3 трансфера от екстра класа. Антон Недялков донесе в клубната каса 2 милиона долара - от Далас Бърн и процент от последвалата продажба в Лудогорец. Китайският Хенан плати 3,5 милиона евро за Фернандо Каранга, а сега Каляри взе Десподов срещу 4,2 млн. евро.
През годините Ганчев се е наложил като футболен шеф №1 при трансферите. Сред най-големите му удари са Георги Миланов - в московския ЦСКА и Симеон Славчев в Спортинг. Многомилионни са трансферите на Светослав Манолев, Радостин Кишишев, Дока Мадурейра, Данило Асприля, Албан Буши, Алтин Хаджи, Аурелиан Патрашку, Уилмар Джордан, Зоран Янкович и Алтин Хаджи. Само от най-гръмките си трансфери Ганчев е на кота 30 милиона евро, а общо сумата е минимум двойна. Запознати с делата на клуба обаче са наясно, че бизнесменът пълни касата на клуба за скъпи покупки, с които отново ЦСКА да пробие в Европа.
Боян Бойчев, Труд
КоментариНапиши коментар
ОЩЕ КОМЕНТАРИ