Чутовен обрат и Германия ще спори за златото с Русия

Прекрасен обрат срещу Белгия класира волейболните националки на Германия на финал на европейското първенство, където представителките на домакините ще срещнат абсолютния фаворит Русия.

Бундестимът се наложи с 3:2 (18:25, 20:25, 25:21, 25:21, 15:11) над своите съпернички, докато световните шампионки преодоляха с лекота с 3:0 (25:23, 25:19, 25:12) носителките на титлата от миналия турнир Сърбия.

"Ще се срещнем в Берлин", каза националният селекционер Джовани Гуидети на своя белгийски колега Герт Ванде Брьок след финала на европейската лига през месец юни, а това стана факт по време на мачовете в берлинската зала "Макс Шмелинг" в петък вечер.

Гостенките от Белгия не смятаха да се дават лесно и поведоха с 4:1 точки още в началото на мача. Капитанът Маргарета Коцух изравни до 7:7 с ас, но белгийките отговориха с няколко поредни отлични сервиса и поведоха с 16:13. Германките не успяваха да спрат дълго време атаките на своите съпернички, като Хелен Росо завърши пет атаки в първия гейм, а капитанката Шарлот Лейс, Фрея Албрехт и Лизе Ван Хеке - по четири. При 16:21 Гуидети повика своите възпитанички за финални инструкции, но това не помогна и "жълтите тигрици" продължиха успешната си серия, дала измерение в три поредни точки. Коцух спаси победна точка за белгийките, но изходът от първия гейм беше ясен и той завърши при резултат 25:18 в полза на Белгия.

Процентът в посрещането на двата отбора спадна значително през втория гейм, но за разлика от германките, възпитаничките на Ванде Брьок имаха отлично нападение с 56 процента в атаките. Буденстимът изглеждаше притеснен и през втория гейм, но до техническото прекъсване вече водеха с две точки. Германките поведоха с 18:14 и белгийките поискаха таймаут, което изпрати Илка Ван де Вивер на сервис. Това беше повратният момент в гейма, защото тя изпълни осем поредни удара от линията и Белгия беше отново напред в резултата с категорична разлика 23:20. Марен Бринкер спря серията на гостенките, но когато беше вече късно. И вторият гейм беше за Белгия, а резултатът - 25:20.

Домакинките реагираха добре на смазващото превъзходство на Белгия, въпреки че до второто техническо прекъсване на третия гейм губеха с една точка. Фройке Дирликс обаче поведе своите съотборнички пред 7-те хиляди зрители в "Макс Шмелинг" и те излязоха напред при 19:18 след три поредни точки, след което стигнаха с лекота до успеха.

Окрилени от спечеления гейм, германките започнаха силно и в четвъртия гейм, но белгийките реагираха бързо, подсилиха блокадата и поведоха с 10:5 точки. Гуидети привика своите състезателки с таймаут, което даде резултат и в самия край на гейма те вече бяха близо до нов обрат при резултат 19:25.

Германките демонстрираха по-здрава психика в решителните моменти и изравниха резултата в геймовете, а белгийките допуснаха повече грешки само в тази част, отколкото в другите три сумарно. Петият сет предложи нова драма, след като Белгия поведе с 8:7 до техническото прекъсване, а две разигравания по-късно лидер отново беше Германия.

Домакините съумяха да направят серия от 6:3 точки и се класираха на финал след 134 минути игра срещу Белгия. С основна заслуга беше и Хайке Байер, която завърши маратона с прекрасен победен удар от левия диагонал. Маргарета Коцух поведе в статистиката с 24 точки за Германия, докато Лизе ван Хеке отбеляза 21 за Белгия.