Чиста работа на Григор Димитров и България поведе

снимка: bgtennis.bg

Григор Димитров очаквано даде аванс на България срещу Гърция в плейофен двубой за оставане в Евро-африканската зона на купа „Дейвис“.

Гришо бе безпощаден срещу 690-ия в света Маркос Каловелонис, побеждавайки го с 6-3 6-3 6-0 пред препълнени трибуни на корта в Атина.

Така България повежда на „елините“ с 1-0 победи в общия резултат, като по-късно днес Димитър Кутровски излиза срещу първата ракета на домакините Теодорос Ангелинос, който се намира под №280 в световната ранглиста на ATP.

Утре ще се проведе и мачът на двойки, а според предварителните заявки Григор Димитров и Димитър Кутровски ще обединят сили срещу Александрос Якупович и Харалампос Каподжанис. В неделя Гришо трябва да излезе за трети пореден път на корта.

Двубоят започна с наказателна акция на Гришо, който проби първото подаване на своя съперник в двубоя и набързо дръпна с 3-0. Постепенно обаче Каловелонис започна да навлиза в срещата, ставайки безпогрешен при свой сервис. Такъв обаче бе и българинът, като до края на частта се стигна до 6-3 в полза на хасковлията и 1-0 в сетовете.

Втората част започна далеч по-равностойно от първата, за което спомогна и стабилното сервиране на Каловелонис. Гъркът продължи да не допуска пробиви при свой сервис, като двамата тенисисти започнаха да си разменят геймове.

4077597

При 3-3 обаче гръцкият тенисист се пропука, а Григор Димитров осъществи решаващ пробив своя полза. Българинът затвърди пробива и набързо поведе с 5-3, което постави Каловелонис в ситуация да сервира за оставане в мача. Последва обаче нов пробив от страна на хасковлията, който съвсем пречупи своя съперник за ново 6-3 и вече 2-0 в сетовете.

Третата част стартира по подобие на първата. Гришо проби още първо подаване на Каловелонис, повеждайки за отрицателно време с 3-0 в сета. Стигна се до изненадващо оспорван четвърти гейм, в който гръцкият тенисист отказа да се предаде без бой. Хасковлията имаше нужда от цели четири брейкпойнта, преди все пак да пробие подаването на съперника си за 4-0 в сблъсъка.

4077598

При 0-5 Маркос Каловелонис вече сервираше за оставане в двубоя, като гъркът отклони първите три мачбола в полза на Григор. При четвъртия обаче Каловелонис прати топката в мрежата, което и означаваше край на двубоя.