Чили избухна в радост, Меси остана без титла от Копа Америка (ВИДЕО)

За първи път в историята Чили триумфира с титлата на Копа Америка и развенча злощастната си слава на единствения от „първородните“ участници в турнира без трофей от шампионата на Южна Америка.

Биткаджийският финал с Аржентина завърши наравно 0:0 след 120 минути, а Гонсало Игуаин и Евер Банега изпуснаха дузпи при рулетката, с което позволиха на домакините да триумфират пред близо 50 хиляди зрители на Националния стадион в столицата Сантяго.

Лионел Меси отново не можа да спечели титла с националния отбор на Аржентина, след като бе неутрализиран от чилийците, които го фаулираха при всеки случай, когато той бе с топката.

Аржентина продължава болезненото 22-годишно чакане за международен трофей, а селекцията на Чили влиза в историята като първата с титла от шампионата на Южна Америка.

Chile vs Argentina Penalty Shootout [ Copa...by lubomir-mitev

Домакините започнаха много по-добре срещата и подложиха на натиск своя съперник, считан за фаворит за титлата още от самото начало на турнира. Чилийците стигнаха най-близо до гола за първи път в 10-ата минута, когато центриране отдясно не бе изчистено адекватно от Николас Отаменди. Топката попадна на воле на Артуро Видал, който от осем метра провокира отлична намеса от страна на вратаря Серхио Ромеро.

Аржентинците разполагаха с достатъчно скорост в предни позиции, за да не се притесняват да разчитат на контраатаки, но в първия четвърт час нито дългите подавания към Серхио Агуеро постигаха целта си, нищо извеждащите пасове в коридор на Лионел Меси.

Kлаудио Браво трябваше да се намесва решително за първи път в 20-ата минута, когато Меси центрира от пряк свободен удар на десния фланг в близост до наказателното поле. Топката бе сервирана на първа греда и Агуеро игра с глава, но стражът на Барселона очакваше подобно изпълнение и отрази.

В 25-ата минута Анхел ди Мария се контузи, след като направи близо 80-метров рейд от собственото наказателно поле. Крилото на Манчестър Юнайтед получи проблем в бедрото и бе заменен принудително от Езикиел Лавеци малко по-късно - заради травма Ди Мария пропусна полуфинала и финала на Мондиал 2014.

След скоростното начало и високото темпо на игра в първите 20 минути, мачът съвсем "заспа" след този момент до края на първото полувреме. Играта бе накъсвана и единствено Алексис Санчес с фалцов изстрел от десетина метра опита да открие резултата, но не затрудни изобщо Ромеро. В 47-ата минута Лавеци се възползва от подаване на Агуеро и от същата дистанция стреля опасно, но право в ръцете на Браво.

EXCELLENT SAVE BY BRAVO - CHILE VS...by ssnm

В първия четвърт час след почивката аржентинците почти не играеха с топката, но домакините не успяваха да материализират териториалното си превъзхоство и преимуществото си във владение на кълбото. Играта отново биваше често накъсвана, без да се стига до удари и опасни положения.

След 60-ата минута ролите се размениха, но многото центрирания на "албиселесте" от статични ситуации не водеха до нещо опасно пред чилийската врата. Контраатаките на Чили вещаеха неприятности за отбраната на съперника, но тя се справяше с опазването на офанзивните футболисти на домакините.

Още в средата на втората част сценарият с продължения ставаше все по-актуален заради биткаджийския характер на финала. Първото чисто положение след почивката се откри пред Алексис Санчес в 81-ата минута, когато с подаване от дълбочина той бе намерен в наказателното поле и стреля от воле по диагонала, но прати топката на около метър встрани от гредата.

Аржентинците опитаха финален натиск, но така и не успяха да застрашат сериозно вратата на Клаудио Браво, а в рамките на 90-те минути домакините се справиха отлично с неутрализирането на Меси.

Бълхата получи пространство едва в добавеното време, когато направи пробив през средата и подаде отлично за Лавеци в наказателното поле, но место да стреля, крилото на ПСЖ центрира на далечната греда за резервата Гонсало Игуаин. Топката не бе удобна за нападателя на Наполи и той я прати от външната страна на мрежата, с което "албиселесте" пропиля най-добрия шанс да спечели Копа Америка в последните 22 години.

G. Higuaín - Missed Opportunity - CHILE VS...by ssnm

В първото продължение Чили владееше инициативата и стигна до две добри ситуации за гол, но така и не можа да се отчете с удар в очертанията на вратата. Първо Марсело Диас с фалцов шут от около 13 метра прати кълбото над вратата, а след сериозна грешка на Демикелис Алексис Санчес нахлу на скорост в наказателното поле, но бе притеснен от Хавиер Масчерано и също стреля неточно.

Диас пропусна от дъгата на пеналтерията и във второто продължение, а за Аржентина най-добрият шанс дойде след подаване в коридор на Игуаин към Лавеци, което нападателят на ПСЖ пропусна със сантиметри. В крайна сметка логиката възтържествува и след 120 минути двата тима не се победиха.

Дузпи

Първи за Чили изпълни Матиас Фернандес, който безкомпромисно откри резултата с шут в горния ъгъл. Както и срещу Колумбия на 1/4-финалите, Меси застана първи зад топката за Аржентина, като прати кълбото в мрежата ниско по земята вляво.

Артуро Видал направи 2:1, но Серхио Ромер усети ъгъла и докосна топката, без обаче да ѝ попречи да премине голлинията. Игуаин първи се изложи, стреляйки високо над горната греда, с което домакините получиха превес.

Чарлес Арангис се възползва от подаръка на Игуаин и не остави шанс на Ромеро в левия ъгъл - 3:1. Евер Банега също не можа да преодолее Клаудио Браво и на практика елиминира шансовете на Аржентина за титлата.

Алексис Санчес по крайно елегантен начин в стил "Паненка" ниско по тревата прати Ромеро в грешен ъгъл и донесе бленувания триумф на Чили.