Чешки обрат не позволи на Григор Димитров да запази титлата в Стокхолм

Първата ракета на България при мъжете Григор Димитров не успя да защити титлата от тенис турнира в Стокхолм, след като във финала в шведската столица допусна да бъде обърнат от 1:0 до 1:2  (7:5, 4:6, 4:6)от чеха Томаш Бердих.

Двубоят беше изключително оспорван, като българският тенисист спечели първия сет със 7:5 след няколко много тежки гейма, а във втората част настъпи сериозен срив в играта на хасковлията, който допусна да бъде пробит в самото начало.

Бедрих затвърди пробива и не изпусна инициативата до самия край, а след това реализира нов пробив в първия гейм на решаващата трета част. Гришо не успя да стигне дори до точка за пробив, което доведе до обрата и загубената титла от страна на българина.

Така той не успя да защитит първата титла с марката "ATP", която спечели точно преди една година. За хасковлията това е едва втори загубен финал, след този в Бризбейн в началото на 2013 година.

Бердих пък триумфира за втори път след 2012 година в Стокхолм, като за победата си взе 250 точки и 94 хиляди евро.

4119619

Първи сет

Срещата започна с подаване на Григор Димитров. Двамата допуснаха няколко непредизвикани грешки и се стигна до равенство 40:40. Бедрих дори стигна до точка за пробив, но прати бекхенд в аут за ново равенство. То се задържа още няколко минути, като Димитров получи няколко предимства. Той спечели и феноменално разиграване с 28 удара, а след това завърши с форхенд уинър за 1:0 след близо 10 минути игра.

Хасковлията успя да поведе с 0:30 срещу чеха, но последваха две добри комбинации за равенство, както и ас за 40:30. И в този гейм се стигна до равенство при 40:40 след непредизвикана грешка на Бердих, а с впечатляващ удар от форхенд Гришо отново остана в гейма. Той стигна и до брейк пойнт, но пресили форхенд по диагонала. Две поредни грешки на Гришо доведоха резултата до 1:1. Първата пауза в мача дойде при 2:1 за Гришо, който пръв записа убедителен сервис - гейм и спечели на 15.

Чехът също отвърна с бърз гейма на 15 за 2:2. Димитров откри с ас, а след това принуди няколко грешки от ракетата на световния №7, с което поведе с 40:0. Удар в мрежата на Бердих донесе нов аванс на българина - 3:2. Три минути по-късно резултатът отново беше равен - 3:3 след 32 минути.

4119620

Последва жесток спад в играта на Гришо, който сбърка няколко удара, а освен това допусна двойна грешка за 0:40. Гришо показа характер, но не успя да изравни и беше пробит - 3:4. Той обаче показа бързо, че има железни нерви и с перфектен минаващ удар стигна до 15:40 в своя полза. Бердих обаче успя да се спаси с уинър и ас - 40:40. С пореден ас №1 в схемата успя да поведе с 3:5.

В следващото подаване на Григор отново се стигна до равенство 40:40, въпреки че Гришо поведе с 30:0. Два поредни ретура в аут обаче помогнаха на Димитров да намали - 4:5 и сервис Бердих.

Чехът започна колебливо и българинът поведе с 0:30, а при 15:30 той прати и форхенд далеч в аут за 15:40. Силен сервис на Бердих му даде шанс за уинър, но той допусна фатална грешка и прати топкта в аут - 5:5. Това вдъхнови Гришо и той спечели гейм на 0, гарантирайки си поне тайбрек в първия сет - 6:5. Димитров обаче се опита да спечели още в следващия гейм, като с перфектен лоб поведе с 15:40. Бердих пропусна да вкара първи сервис, но рискува при втория и намали до 30:40. Това обаче не попречи на Гришо да спечели, след като той натисна на бекхенда на Бедрих и спечели следващата точка за 7:5.

Втори сет

Вторият сет почна слабо за Гришо, който беше пробит в самото начало след изоставане от 15:40, а след това Бердих набързо успя да затвърди пробива. Последва много тежък гейм, в който чехът получи няколко точки за пробив, но първият сервис на българина заработи, а при предимство в своя полза принуди световния №7 да сбърка - 1:2.

Двамата си размениха по един бърз сервис-гейм за 2:3 в полза на Бердих, а чехът продължи да играе на ниво при своето подаване - 2:4. След почивката двубоят продължи по същия начин, като двамата уверено печелеха своите подавания, а Гришо така и не получаваше шанс да пробие своя съперник - 4:5 и сервис за Бердих.

4119621

Епично разиграване даде предимство на Гришо за 0:15, а след това Бердих записа първата си двойна грешка във втория сет - 0:30. Чехът показа нерви и натисна Григор от основната линия за 30:30, а с комбинация сервис - форхенд той стигна до пръв сетбол. Гришо прати ретура в аут и водачът в схемата изравни 1:1.

Третисет

Димитров почна леко неуверено с изоставне от 0:30 в своето подаване, но с два страхотни сервиса стигна до равенство. Бедрих обаче реализира феноменален уинър от форхенд по правата и пръв стигна до брейк точка. Чехът натисна здраво, но Гришо издържа в защита и съперникът му прати топката в аут. Непредизвикана грешка донесе ново предимство за чеха, като този път защитата на българина не издържа и след бекхенд в аут Бердих поведе - 0:1.

Световният №7 получи допълнително самочувствие, като почна да сервира изключително силно и спечели следващата част на 0 - 0:2. Последва още един тежък момент за Григор, който при 1:3 изостана с 0:30, но записа силна поредица от сервиси и успя да намали до 2:3.

Бердих отново записа лесен сервис - гейм в своята сметка, а с излизане на мрежата поведе с 0:15 в гейм №7, а след това и 0:30. Димитров обаче не се даде, записа два уинъра и поведе с 40:30, намалявайки отново аванса на чеха след силен сервис - 3:4.

При 30:30 се откри първата възможност за Гришо във третия сет, но хасковлията прати бекхенд в аут, a след това допусна нова грешка - 3:5. Димитров успя да намали, но в оказалия се последен гейм Бердих беше убедителен и спечели с ас на 15- 6:4 и титла за Гришо.