Черноморец и Литекс разделиха точките

Отборите на Черноморец и Литекс завършиха наравно 1:1 в един от най-интригуващите мачове на 27-ия кръг на Виктория футболно първенство. Едно от дербитата за Европа се изигра на ст. "Лазур" в Бургас, а автори на попаденията бяха Шаешу и Марсел Никасио от дузпа през първото полувреме.

Двубоят край морето бе очакван със сериозен интерес, имайки предвид, че само 3 точки разделяха двата състава преди неговото начало. И след него Черноморец остава на трета позиция с актив от 56 точки, докато Литекс изпревари Локомотив Пловдив и се изравни с Левски, събирайки 53 пункта. Както Локо, така и Левски обаче са с мач по-малко, като утре двата тима се изправят един срещу друг на ст. "Локомотив" в Пловдив.

Черноморец и Литекс си размениха по една добра атака в първите 15 минути на сблъсъка, като първи противниковата врата застрашиха футболистите на Христо Стоичков. В 7' Тиаго Мирасема получи една топка на десния фланг и центрира, но ударът на Марсело Никасио с глава не намери целта.

Пет минути по-късно домакините отговориха на предизвикателството, като Шаешу бе много близо до първо попадение. Алжирецът се измъкна от отбраната на гостите и се оказа на голова позиция, но ударът му мина покрай гредата. В следващите минути Черноморец продължи да бъде по-активният тим на терена, като "акулите" атакуваха усилено, докато футболистите на Христо Стоичков очакваха шанса си на контраатака.

Атаките на Черноморец все пак дадоха резултат в 30', когато домакините откриха резултата. Цветомир Цонков изведе добре Шаешу, а последният от няколко метра преодоля технично Илко Пиргов за 1:0.

И когато изглеждаше така, сякаш Черноморец има пълен контрол над събитията на терена, гостите от Ловеч възстановиха равенството. В 42' Цветомир Цонков фаулира Миланов в наказателното поле на своя тим, а реферът Ивайло Стоянов даде сигнал за дузпа. Зад топката застана бразилският таран Марсело Никасио, който матира Стоян Колев и вкара за 1:1. При този резултат завърши и първото полувреме на ст. "Лазур".

Началните минути на втората част отново бяха за домакините, които бяха по-опасният тим на терена. В 54' Бодуров се намеси решително и не позволи на Христов да отбележи втори гол, а в 62' Асис бе близо до това да отправи решителен удар по посока мрежата на Литекс. Десет минути по-късно Шаешу отново бе в центъра на събитията, но опасният удар с глава на алжиреца намери външната страна на мрежата.

Постепенно обаче Литекс също започна да показва зъби в предни позиции. В 76' Момчил Цветанов отправи фантастичен удар към вратата на домакините, но Стоян Колев със сетни усилия изби в корнер. Минути по-късно шампионите осъществиха опасна контраатака в половината на "акулите", като отново Цветанов стреля, вместо да подаде на свой съотборник. Колев отрази удара на Малкия шивач, а решението на халфа предизвика гнева на Христо Стоичков.

До края на срещата и двата тима опитаха финални атаки към вратите на съперника, но до победен гол така и не се стигна.