Черно море потопи Лудогорец за внушителен дубъл (ВИДЕО)

снимка: ludogorets.com

За първи път в историята си Черно море триумфира със Суперкупата на България и нанесе нов звучен шамар на шампиона Лудогорец от началото на новия сезон, след като „моряците“ спечелиха с 1:0 дуела за отличието на стадион „Лазур“ в Бургас.

Малко футболни достойнства и слаб зрителски интерес по трибуните белязаха това издание на мача за Суперкупата, а Лудогорец отново разочарова феновете си с представяне, което по никакъв начин не отговаря на високите стандарти от предишните четири години.

Отлична акция в 15-ата минута на Черно море завърши с центриране на точката за дузпа отдясно на Стефан Станчев, което бе засечено ефектно от въздуха от Мехди Бурабия – 0:1. Около две минути по-късно Живко Петков излезе очи в очи с Владислав Стоянов, но показа разочароващо неточен мерник.

Лудогорец имаше положения за изравняване, но след почивката не стори достатъчно в креативен план и трябваше да преглътнат ново разочарование – след слабия старт на новия сезон и особено след срамно ранното отпадане от евротурнирите.

Черно море за първи път печели Суперкупата на България, като се присъединява към Берое, Локомотив (Пловдив) и Литекс, които също са с по едно такова отличие. Лудогорец остава с два, Левски има три, а ЦСКА е лидер в това отношение с четири.

„Моряците“ ще запомнят 2015 година с дубъл, какъвто направи и Берое през 2013 година, когато също триумфира с Купата и Суперкупата на България, също след успех над Лудогорец.

В първите десетина минути темпото не бе особено високо и двата тима рядко стигаха до противниковите наказателни полета, но още в третата Матия Курьор направи хубав пробив по левия фланг и стреля опасно към Владо Стоянов. Вратарят обаче улови без видими проблеми, а Лудогорец отговори малко по-късно с изстрел от дистанция на Марселиньо, който рикошира в бранител и профуча заплашително покрай вратата.

В 15-ата минута Курьор пусна топката в празното пространство по дясното крило за Стефан Станчев, който напредна и центрира великолепно към точката за дузпа. Там бранителите на "орлите" бяха съвсем забравили за включването от втора позиция на Мехди Бурабия, чийто изстрел от въздуха не остави шансове за Владо Стоянов - 0:1.

Ludogorets - Cherno More 0:1by mohamed1021

Само около 90 секунди по-късно Живко Петков избегна засадата и изскочи зад гърба на отбраната, като нахлу в наказателното поле сам срещу вратаря, но стреля разочароващо в аут, а можеше да търси и комбинация вляво с Курьор.

Лудогорец опита чрез пробив на Мисиджан отдясно да стигне до изравняването, но Георги Китанов улови топката след изстрела центриране на холандеца. В 26-ата минута пък Черно море направи принудителна смяна - Траян Траянов трябваше да отстъпи мястото си на Жиньо.

4146267В 31-ата минута Лудогорец пропусна първото си чисто положение, след като Марселиньо елегантно прехвърли защитата на Черно море с копване на топката. По този начин той изведе фронтално срещу вратаря Лукас Саша, но бившият играч на ЦСКА прехвърли и Китанов, и горната греда от отличната позиция.

Жуниор Кишада получи малко повече време за обработка на топката в наказателното поле, но точно преди да нанесе потенциално много опасен удар отляво, Стефан Станчев с отлична намеса му отне кълбото.

Не бяха изминали и две минути след почивката, когато Андрей Препелица с отличен удар с глава затрудни максимално Георги Китанов, но вратарят предотврати опасността с брилянтен рефлекс.

Лудогорец имаше подчертано предимство във владеенето на топката, въпреки че се затрудняваше да организира нови стойностни атаки, а и играта се накъса видимо, което работеше в полза на "моряците".

Темпото не бе по-ниско от първата част, но с поведението си и стремежа предимно да заемат изчакваща позиция, играчите на Черно море допринасяха за приспиването на мача, а очевидно "орлите" не успяваха да разгадаят постройката им и не намираха празни пространства.

4146269

В 80-ата минута включването на Джоди Лукоки и Джонатан Кафу доведе до по-разнообразни действия в предни позиции, което обаче не бе използвано от Лудогорец. След няколко подавания пред дъгата Лукоки пробва фалцов изстрел от дясно, но прати кълбото далеч в аут.

В 85-ата минута Кафу раздаде наляво към Вандерсон и тръгна напред за двойно подаване, след което обаче опита удар с глава от около седем метра, като по този начин изобщо не затрудни Китанов, а вляво от него непокрит бе Марселиньо.

В 89-ата минута Вандерсон се контузи и остави съотборниците си с човек по-малко заради липсата на налични смени. Марселиньо малко по-късно пробва със задна ножица да изравни, но кълбото мина на около два метра встрани от вратата.

Така след последния съдийски сигнал Черно море ликуваше със спечеления дубъл.