Челси се върна на пътя на победата срещу девет от Арсенал (ВИДЕО)

снимка: twitter / premier league

Отборът на Челси спечели дербито от шестия кръг на английската Висша лига, след като се наложи с 2:0 над Арсенал на "Стамфорд Бридж". Точни за "сините" бяха Курт Зума и автогол на Калъм Чеймбърс. Срещата ще се запомни с това, че гостите завършиха мача с 9 души, като при първия червен картон останаха сериозни съмнения около цялата ситуация.

След този успех Челси вече е с актив от 7 точки от шест мача и намира място в топ 10 на класирането, докато момчетата на Арсен Венгер остават 4-ти с 10 пункта, но преди останалите отбори да изиграят своите мачове.

Срещата започна на много високо темпо, като след само 120 секунди игра двата тима изградиха по една бърза атака, като след тази на Арсенал се стигна и до ългов удар, но нищо интересно не последва след центрирането на капитана Санто Касорла.

До десетата минута темпото на игра не спадна, като атаките пред двете врати се редуваха, но и играта в защита и на двата тима бе брилянтна, което лиши зрителите от интересни ситуации пред Асмир Бегович и Петър Чех.

4148246

Постепенно играта загрубя - нещо нормално за такъв вид дерби - и на няколко пъти главниятт съдия Майк Дийн спести жълти картони на играчи на двата тима. В крайна сметка половин час след началото на двубоя бе показано първото официално предупреждение. Капитанът на Арсенал Санти Касорла прекъсна скоростна атака на "сините" и за това бе докиран в жълто.

В 42-та минута Еден Азар стреля опасно от границата на наказателното поле, като за първи път Чех се намеси в по-опасна стуация. Веднага след това Диего Коста удари на два пъти без топка Лоран Косчелни и повали на земята френския защитник, но Дийн така и не изгони директно испанеца.

След броени секунди в "битката" се включи и Габриел , като в крайна сметка последният и нападателят на "сините" получиха по един жълт картон. Дори и след това те продължиха да си "хвърлят" реплики и в последствие централният бранител на гостите получи директен червен картон, след като си позволи да удари без топка испанския таран.

След този инцидент дойде и краят на първата част.

Логично на почивката Венгер направи смяна в тима си, като не терена се появи Калъм Чеймбърс за сметката на Франсис Коклен.

Втората част на мача започна с бърза атака на шампионите, но без да успее да отправи точен удар.

Численото предимство на Челси даде резултат и в 53-тата минута играчите на Жозе Моуриньо излезнаха напред в резултата. Фабрегас центрира от статично положение, като централният защитник Курт Зума бе оставен непокрит, като в резултат на това той се извиси и с глава заби топката в мрежата на Чех - 1:0.

В 64-тата минута като по чудо не се стигна до второ попадение, след като Азар бе изведен от дясно на атаката и опита изстрел по диагонала, но топката премина на по-малко от метър от десния страничен стълб на Чех. 5 минути по-късно и Моуриньо извърши първа смяна, като Оскар бе заменен от Рамирес.

15 минути преди края на срещата Коста тичаше с топка в крака по линията на наказателното поле, като Ектор Белерин го подръпна, след което и двамата се строполиха на земята, но без сигнал от Майк Дийн. След тази ситуация Венгер направи две смени като не терена се появиха Алекс Окслейд-Чембърлейн и Оливие Жиру, на мястото съответно на Алексис Санчес и Месут Йозил.

В 78-та минута и капитанът на Арсенал Санти Касорла бе изгонен за втори жълт картон, след като си позволи грубо влизане в краката на бившия играч на "топчиите" Сеск Фабрегас, което накара феновете на тима да приемат случилото се с усмивка на лице. Все пак Моуриньо реши да не рискува и той да остане с човек по-малко и няколко минути по-късно извади Коста и пусна на терена Луик Реми.

В добавеното време на срещата след поредната атака в синьо се стигна до втори гол. След няколко паса в наказателното поле на гостите топката се озова в Азар, който стреля по диагонала, но топката срещна тялото на Калъм Чеймбърс и влетя в обратната посока, като Чех нямаше как да реагира - 2:0.

От началото на сезона "сините" се представят слабо и записаха три загуби в първите си пет мача, както и две поредни поражения. За сега те имат актив от едва 4 точки и се намират на 17-та позиция - една над зоната на изпадащите.

"Топчиите" от своя страна изиграха няколко силни мача и въпреки поражението в първи кръг, след това записаха в актива си три победи и едно равенство и със своите 10 точки са на 4-тото място.

През седмицата обаче играчите на Жозе Моуриньо повдигнаха духа си, след като в първия си мач от Шампионска лига постигнаха успех с 4:0 над Макаби (Тел Авив). След този двубой стана ясно, че Вилиан няма да успее да вземе участие в днешното дерби заради контузия.

"Артилеристите" от своя страна изненадващо загубиха с 2:1 гостуването си на Динамо (Загреб).

За никого не е тайна и враждата между двамата мениджъри Жозе Моуриньо и Арсен Венгер, като враждата между двамата драстично нарасна през последните месеци, след като двамата постоянно се обиждаха. Френският специалист спечели последната среща между двата тима, която бе за трофея Къмюнити шийлд. Тогава "червените"надделяха с минималното 1:0, но това бе първата и единствена победа за него над Специалния от 2004 година до сега, когато португалецът пристигна в Англия.

Моу ще разчита в дербито на Лондон на Асмир Бегович на вратата. Курт Зума и Гари Кейхил ще са в центъра на отбраната, а Бранислав Иванович и Сесар Аспиликуета ще действат съответно от дясно и ляво. Сеск Фабрегас и Неманя Матич ще са точно през 4-мата в отбрана. Единствен нападател ще е Диего Коста, който ще получава помощ от Оскар, Еден Азар и Педро Родригес.

Мениджърът на гостите ще започне срещата с бившия вратар на Челси Петър Чех. В защита ще действат Ектор Белерин, Габриел, Лоран Косчелни и Начо Монреал. Франсис Коклен и Санти Касорла ще са дефанзивната двойка халфове, а Аарън Рамзи, Месут Йозил и Алексис Санчес ще подпомагат единствения нападател Тио Уолкът.