Челси го направи за Раниери! Лестър е шампион! (ВИДЕО)

Челси короняса Лестър с шампионската титла на Англия за първи път в 132-годишната история на „лисиците”, след като осъществи обрат от 0:2 до 2:2 в лондонското дерби с Тотнъм и по този начин елиминира шансовете на „шпорите” да се борят за златото в оставащите два кръга до края.

Единствено победа на Тотнъм – каквато тимът не бе постигал на „Стамфорд Бридж” от 26 години – щеше да остави живи шансовете на момчетата на Маурисио Почетино да преследват лидера в класирането.

Минути след като Лестър бе коронясан градът получи повод за нова спортна гордост - Марк Селби стана световен шампион по снукър за втори път!

Хари Кейн и Хюн-Мин Сон дадоха аванс на Тотнъм преди почивката, но Гари Кейхил и Еден Азар (последният с фамозен гол) се погрижиха не само Челси да не загуби градското дерби, не само кръвният враг от Лондон да не стане шампион, но и Клаудио Раниери да триумфира.

Италианският специалист работи в Челси между 2000-ата и 2004 година, като немалко фенове по трибуните с поздравителни плакати към него индикираха, че не са забравили приноса му към развитието на клуба.  Именно с помощта на Челси Лестър пренаписа историята и два кръга преди края се окичи с най-ценния трофей в английския футбол!

Лестър след 36 кръга има 77 точки, а Тотнъм със 70 не може да скочи повече от втората позиция, докато Челси с 48 дели деветото място по актив със Стоук.

Феновете на Лестър и на Челси в никакъв случай не останаха доволни от развитието на първата част, в която домакините създаваха положения и имаха нелоши ситуации да отбележат, но Тотнъм с две великолепни и простички атаки си осигуриха комфортен аванс на почивката.

Хари Кейн s 25-ия си гол от началото на сезона откри резултата на „Стамфорд Бридж” в 35-ата минута с първата атака на „шпорите”, при която топката бе вкарана в наказателното поле. Ерик Ламела с великолепен пас намери пространството между левия бек и централния защитник, а Кейн изчисли момента да навлезе в пеналтерията, така че да избегне засадата. Последва елегантен финт покрай Тибо Куртоа и шут на празна врата за 0:1.

Преди този момент Тотнъм можеше да се похвали само с няколко неточни удари от дистанция, докато „сините” имаха да съжаляват за опасен изстрел с глава на Джон Тери в самото начало, както и на изстрел на Сеск Фабрегас от 13-ина метра, който мина на сантиметри от гредата.

В 44-ата минута груба грешка при изнасянето на топката от страна на Челси позволи на Хари Кейн да пресече подаване в половината на домакините и да даде шанс на Кристиан Ериксен. Последният не разочарова с решението си и пусна в коридор за връхлитащия към пеналтерията Хюн-Мин Сон, който с премерен изстрел по правата не остави шансове на Куртоа – 0:2.

След почивката гостите изненадващо бяха по-агресивни, но това не им помогна да увеличат аванса си, а напротив – в 58-ата минута по нелеп начин след центриране от корнер Гари Кейхил бе оставен да овладее топката в пеналтерията и да стреля мощно с левия крак, за да върне интригата – 1:2.

За съжаление на феновете на Лестър и тези на Челси, все по-малкото оставащи минути до края не водеха до засилване на натиска на домакините и дори Тотнъм на контраатаки изглеждаше способен за трети път да разочарова Куртоа.

В 83-ата минута Челси – най-вече чрез Еден Азар – организира изумителна атака, от която се стигна до един от най-красивите голове през този сезон. Белгиецът пое топката в собствената половина, след като бе спрян пробив на Ериксен, при което майсторски успя да се отскубне с един финт от четирима противници и да се понесе напред.

Повече футболисти се притекоха на помощ на Азар, който намали темпото и избра най-изгодният момент да подаде на Диего Коста. Испанецът задържа за момент, за да даде шанс на Азар да се включи в пеналтерията и да се открие за двойния пас. Щом той стана факт, Азар с фанстатичен шут в горния ъгъл взриви трибуните на „Стамфорд Бридж” – 2:2!