Чехия триумфира с титлата на волейбол при U19, България - последна

Европа има своя нов шампион при юношите до 19 години, съобщава bgvolleyball.com. Отборът на Чехия победи Италия с 3:2 (25:19, 14:25, 25:17, 19:25, 15:13) в последния мач снощи и разби мечтите на "скуадра" за титла. Италианците бяха фаворит за континенталното злато, заедно с руския тим, но нито един от тях не се окичи с него. Това е втори медал за Чехия в историята на надпреварата, като първият е бронзов, от третото издание през 1999 г. Италия остана със сребърните медали.

Бронзовите медали отидоха в ръцете на турския национален отбор, който победи Русия с 3:2 (25:22, 21:25, 24:26, 25:17, 15:13) в малкия финал. След като загубиха полуфиналите в събота, двата отбора сътвориха истински спектакъл в битката за бронзовите медали и място на почетната стълбичка.

Полша зае пета позиция в крайното класиране на Европейското първенство, след като надви Франция с 3:0 (25:22, 25:15, 25:15) и остави противника на шесто място. И двата отбора обаче вече бяха осигурили местата си на Световното първенство в Бахрейн и на Европейския младежки олимпийски фестивал в Дьор.

Белгия е последният отбор, който спечели възможността да участва на Европейския младежки олимпийски фестивал през юли. Играчите на Мике Мойерт надиграха Финландия с 3:1 (22:25, 25:20, 25:19, 25:15) и завършиха на седма позиция, присъединявайки се към шестте най-добри отбора - Чехия, Франция, Италия, Полша, Русия и Турция, както и домакина Унгария.

Диагоналът на Турция Адис Лагумджия бе отличен за най-полезен играч (MVP) на първенството. Той бе най-добър играч на финалите, но и имаше ефективно цялостно представяне във всички елементи, което спомогна за доброто представяне на Турция в турнира и, разбира се, бронзовите медали за тима.

Лагумджия бе награден от президента на словашката федерация по волейбол Любор Халанда, който връчи и трофея на чешкия отбор. Бяха връчени и индивидуалните награди за състезателите, отличили се сред останалите.

MVP на турнира: Адис Лагумджия (Турция)