Чехия триумфира на Фед къп при жените

снимка: БГНЕС

Тенисистките на Чехия спечелиха за трети пореден път отборният турнир Фед къп, след като се наложиха над Франция като гости с 3:2 победи.

В решителния пети мач Каролина Плишкова и Барбара Стрицова се наложиха над Каролин Гарсия и Кристина Младенович от френския състав със 7:5, 7:5. Така чехкините обърнаха развоя на мача от 1:2 до 3:2. Освен третата им поредна победа, Чехия празнува и общо 10-ата си титла. По този показател те отстъпват единствено на отбора на САЩ, печелил Фед къп 17 пъти.

Плишкова спечели първата победа за чехкините в събота, когато се наложи над с 6:3, 4:6, 16714, а Каролин Гарсия победи Петра Квитова, номер 11 в ранглистата на WTA, с 7:6 (6), 6:3. Гарсия взе и втория успех във втория си сингъл, когато се наложи над Плишкова с 6:3, 3:6, 6:3.

Стрицова пък спечели на Ализе Корне, която влезе да играе на мястото на Младенович по решение на капитана на петлите. Стрицова се наложи с 6:2, 7:6 (4). Корне пропусна шанса да обърне мача и да се надява на победа, след като поведе с 4:1 във втория сет, но не издържа психически и физически.

В мача на двойки, който реши титлата, чехкините направиха пробив в сервиса на Франция в 11-ия гейм на първия сет, когато Младенович прати топката в мрежата след ретур на Плишкова.

Почти по същия начин се разви играта и във втория сет, когато за 3:2 отново Младенович прати топката в мрежата. Иначе чешкият тим се измъкна в началото на втората част на тази среща през иглени уши- те спасиха четири брейк-пойнта в първите си два сервис-гейма. Домакините изравниха за 4:4, но отново допуснаха пробив в 11-ия гейм и чехкините в крайна сметка триумфираха със 7:5, 7:5 благодарение дроп-воле на Плишкова.