Чехия остреля "елините" за три минути и направи крачка към 1/4-финалите (СНИМКИ)

Отборът на Чехия направи важна крачка към класиране за 1/4-финалите на Евро 2012 в Полша и Украйна, след като днес воденият от Михал Билек състав постигна първа победа в своята група А.

Чехите надделяха с 2:1 над шампиона от 2004 година Гърция, с което и вече разполагат с актив от 3 точки след две изиграни срещи. Толкова има и Русия, но "Сборная" е с мач по-малко. По-късно тази вечер руснаците излизат срещу домакина Полша.

Търсещ реванш пред своите фенове, след тежкото поражение с 1:4 от Русия в първата среща, тимът на Чехия стартира вихрено двубоя във Вроцлав. Само за шест минути игра футболистите на Михал Билек реализираха на два пъти в мрежата на Халкиас, което и постави "елините" в крайно трудно положение. През втората част резервата Теофанис Гекас върна един гол, но това се оказа недостатъчно за гърците.

Резултатът във Вроцлав бе открит още в 3', когато Петер Ирачек отбеляза. Футболистът на Чехия получи чудесно подаване зад защитата от Хюбшман и очи в очи с Халкиас не сбърка, бележейки за 0:1.

Гърците бяха видимо стреснати от бързия развой на събитията, като само две минути по-късно Чехия удвои преднината си в днешния мач. Гебре Селасие стигна до аутлинията на терена и центрира в наказателното поле, където Халкиас не се намеси добре, пропускайки да играе с топката. Кълбото пък попадна право в краката на Вацлав Пилар, който от метър разстояние нямаше как да сбърка - 0:2.

Футболистите на Чехия празнуват след попадението на Вацлав Пилар

Макар и вече водейки с два гола преднина, чехите забелязаха, че гърците са шокирани, което доведе до нови атаки по посока пазената от Халкиас врата. Скоро след втория гол за малко не последва и трети, но добра атака на чехите не завърши с успех.

Постепенно темпото във Вроцлав спадна, като от вихрените първи минути не остана и помен. В 23' селекционерът на Гърция Фернандо Сантош трябваше да извършва принудителна смяна, като стражът на "елините" Халкиас напусна игра, бивайки заменен от Сикафис. Последният пък трябваше да се намесва пет минути по-късно, отразявайки опасен изстрел на Росицки.

На полувремето Михал Билек извърши една промяна в своя състав, като ветеранът Томаш Росицки отстъпи мястото си на Даниел Колар. Смяна очаквано направи и Фернандо Сантош, а оставеният на пейката Теофанис Гекас замени Йоргос Фотакис.

Включването в игра на Гекас даде резултат, като след само 8 минути игра опитният нападател върна "елините" в мача. За това много помогна и капитанът на чехите Петр Чех, чиято груба грешка доведе до попадение в неговата врата. Стражът на Челси не успя да улови една топка в наказателното поле на Чехия, като за негов лош късмет, кълбото се озова право в краката на Гекас. Последният нямаше как да сбърка и на празна врата насочи топката в мрежата на чехите - 1:2.

Така Гърция отново възроди шансовете си за нещо повече в срещата, но до чисти шансове за гол пред вратата на Чех така и не се стигаше. Атаките на "елините" не водеха до резултат, а защитата на Чехия се отбраняваше дисциплинирано, не допускайки повече колебания.

В 71' Фернандо Сантош потърси трета и последна промяна в своя стартов състав, като Константинос Митроглу замени съименника си Константинос Фортунис. Гърция продължаваше да търси постъпо към вратата на Петр Чех, докато футболистите в червени екипи изчакваха шанса си на контраатака, след като вече показаха, че знаят как да действат на скорост.

В крайна сметка отбраната на Чехия успешно защити крехкия аванс на тима от едно попадение, което и донесе на тима първа победа на тазгодишното Европейско първенство. Гърция пък остава с актив от 1 точка след първите си две срещи в група А, като "елините" ще трябва да се надяват на благоприятна за тях въртележка до края, за да намерят място в следващата фаза.