Центриране на Мата пречупи Арсенал, "артилеристите" преклониха глава за първи път

Челси прекрати серията на Арсенал без загуба в Премиършип и си тръгна с 3 точки от „Емирейтс Стейдиъм" след успех в лондонското дерби с 2:1.

Дългоочакваният сблъсък на столицата не предложи атрактивни отигравания и забележителни изпълнения, но европейският клубен шампион се оказа по-достоен за победата, след като се възползва максимално от положенията си.

Фернандо Торес наказа колективна грешка в отбраната на „артилеристите" в 20-ата минута и откри резултата в полза на „сините". Арсенал обаче успя да заличи пасива си в 43-ата, когато на свой ред се възползва от неправилно подреждане на противниковите защитници - 1:1.

Хуан Мата бе асистирал от пряк свободен удар за първото попадение, а в 53-ата минута от идентична ситуация центрира остро в пеналтерията. Топката заблуди всички футболисти и се оплете в мрежата на вратаря Вито Маноне, като преди това Лоран Кошчиелни я бе докоснал леко с коляното си.

До края на срещата резервата Оливие Жиру изпусна две изгодни ситуации за изравняване - в 87-ата минута с глава нацели гредата, а 180 секунди по-късно преодоля Чех, но стреля във външната страна на мрежата.

Така Челси продължава да бъде лидер в Премиършип и вече има 16 точки, докато Арсенал остава на 5-то място временно с 9 пункта, колкото е активът на Фулъм и Манчестър Сити, които още не са изиграли мача помежду си.

През първото полувреме темпото на игра бе доста ниско и двата тима не предоставиха зрелище на зрителите по трибуните. Арсенал тотално разочарова с играта си в защита и позволи на „сините" да реализират лесен гол след статично положение. Гостите също не впечатляваха с поведението си на терена, но демонстрираха ефективност в атака и взеха аванс с първия си опасен удар.

В крайна сметка подчертано защитната игра на Челси не им донесе дивиденти, защото отбраната се пропука в 43-ата минута и позволи на Жервиньо да изравни резултата.

В 20-ата минута Торес наказа статичните бранители на „артилеристите" и от два метра засече центриране на Хуан Мата от фаул, за да разстреля вратаря Вито Маноне - 0:1. Лоран Кошчиелни трябваше да пази Торес, но през цялото време беше с гръб към него и не можеше да контролира движенията му. В същото време Давид Луис беше напълно непокрит фронтално срещу вратата, но се размина с топката, която беше намерена перфектно от Трес за 0:1.

Три минути по-късно нелепа изява на Киарън Гибс позволи на испанския нападател да излезе очи в очи със стража на домакините. Торес обаче се засуети и вместо да преодолее Маноне, се почуди дали да пада за дузпа и в крайна сметка се строполи на тревата.

Арсенал постепенно започна по-често да се задържа в противниковата половина, което беше включено и в плана за първата част на Челси. Гостите нямаха нищо против да се бранят на момент дори с повече от шестима души, докато играта по крилата на „артилеристите" не им помагаше да увеличат броя на ударите към Петър Чех.

Иначе още преди да се озове изоставащ в резултата, Арсен Венгер трябваше да прави ротации в състава си, защото Абу Диаби се контузи в 17-ата минута и на негово място в игра се появи Алекс Окслейд-Чембърлейн.

Именно резервата пое топката на десния фланг в 43-ата минута и центрира ниско към точката за дузпа, където необяснимо как Жервиньо се оказа напълно непокрит, при наличието на петима в синьо в пеналтерията. Котд'ивоарецът имаше време да овладее, да се обърне към вратата и да разстреля Чех от осем метра - 1:1.

Челси бързо възстанови преднината си след почивката, и то отново след статично положение, което беше огледално на ситуацията от 20-ата минута. Мата пак застана зад топката и центрира остро в наказателното поле, като никой не можа да стигне до топката, но тя се оплете в мрежата на Маноне - 1:2. На повторенията се видя как отчаяния шпагат на Лоран Кошчиелни го доближи до кълбото до такава степен, че то се отби в коляното му преди да влезе.

След този гол „артилеристите" се впуснаха в стихиен натиск, който оставяше много празни пространства в защитата им. Единствено Санти Касорла с пробивите си по някакъв начин притесняваше бранителите на Челси, но не извличаше никакви позитиви, защото ударите му бяха безопасни.

„Сините" пък можеха да стигнат до трети гол с опасен пряк свободен удар на границата на пеналтерията, но Мата този път не можа да прехвърли стената с изстрела си.

Петър Чех трябваше да показва рефлекс в 80-ата минута, когато Касорла стреля от 8 метра, а кълбото се отби в крака на Давид Луис и промени рязко посоката си. Вратарят обаче успя да протегне навреме ръката си и да избие в корнер.

До края на срещата Арсенал имаше две опасни положения, но резервата Оливие Жиру нацели гредата с глава след центриране на Микел Артета в 87-ата минута.

180 секунди по-късно отново френският нападател беше на върха на атаката, след като бе изведен сам срещу вратаря с прекрасен пас от Касорла. Жиру преодоля Чех, но стреля по диагонала и прати кълбото във външната страна на мрежата.