Буфон изравнява Малдини довечера, цели се в 150 мача за Италия

Довечера Италия се изправя срещу Малта в мач от нашата квалификационна група В за Мондиал 2014 в Бразилия. Срещата ще бъде под номер 126 за стража на „скуадра адзура" Джандлуиджи Буфон и ще го изравни с Паоло Малдини като номер 2 по участия за националния отбор. Единствено капитанът от световното през 2006, което италианците спечелиха, Фабио Канаваро, има повече - 136.

„Тези рекорди нямат значение за мен. Все пак ще е изключително да достигна 150 мача за националния", каза Джиджи.

Буфон дебютира за „скуадрата" едва 19-годишен.

На 29 октомври 1997 година в баража за класиране на Мондиала във Франция срещу Русия в Москва той заменя контузилия се Джанлука Палиука в 31-та минута, но допуска попадение само 2 минути след като Италия повежда в 50-тата с гол на Кристиан Виери.

Мача завършва 1:1, а в реванша „адзурите" печелят с 1:0 и се класират на Мондиала. Във Франция Джиджи не записва нито една минута, титуляр е Палиука.

В кампанията за Европейското през 2000 година в Белгия и Холандия, Буфон се утвърждава на вратата на „скуадрата", но на загрявката преди първия мач от турнира чупи ръката си и е заменен от Франческо Толдо.

Вратарят на Юве пропуска цялото Европейско, но от тогава не е пропускал голям форум с екипа на „скуадра адзура".

Паоло Малдини също дебютира за националния отбор на 19 години, но почти 10 години по-рано от Буфон - на 31 март 1988 година при равенството 1:1 срещу Югославия в приятелски мач.

Следват участия на Олимпиадата и Европейското през същата година, като на евро-форума легендата на Милан играе във всички четири мача на Италия.

За 1988 защитникът изиграва цели 10 мача за „адзурите".

На Мондиала през 1990 Малдини вече се е утвърдил в националния отбор и от следващото Световно първенство е негов капитан.

Малдини се отказа от участие за „скуадра адзура" на възраст от 34 години през 2002 година със 7 гола в 126 мача, а през 2009 ( на 41) прекрати и кариерата си в любимия си Милан.

Джанлуиджи Буфон вече е на 35 години и пред него има още няколко години футбол на високо ниво, така че целта от 150 срещи за „скуадра адзура" изглежда достижима.