Брилянтен Родригес превзе Ловеч и сърцата на "сините" фенове

Смяната на Илиан Илиев явно се отразява отлично на Левски, след като неговият заместник Николай Митов регистрира трети пореден успех начело на отбора. Това стана в съботния следобед на Градския стадион в Ловеч, където "сините" излъгаха Литекс с 1:2 и спечелиха дербито на 23-ия кръг на А група.

Литекс изпусна много положения в срещата, докато 26-кратните шампиони показаха страхотна успеваемост пред гола, а Гари Родригес (29) и капитанът Христо Йовов (62) донесоха успеха на столичани. Илия Миланов (80) върна един гол, но за повече нямаше време, а Силва пропусна дузпа в края.

Срещата беше белязана от ужасяваща контузия на младия Никола Колев, който влезе като резерва, но в 79' трябваше да излезе, след като падна лошо на земята, а ръката му се пречупи на две.

Пламен Илиев и Родригес пък бяха най-добрите играчи в син екип, след като холандецът разпиля защитата на "оранжевите", вкара едно попадение, даде асистенция, а и изкова дузпа, пропусната от Силва. Вратарят пък спаси по блестящ начин няколко 100%-ови положения на домакините.

Победата прати Левски отново на челното място в класирането, като момчетата на Митев вече имат 52 точки, но Лудогорец вероятно отново ще дръпне с 2 точки при успех над Миньор. Литекс пък може да се сбогува с шампионските амбиции, като това е втора поредна загуба за Стоичков и компания, която прати тима на 9 точки зад новия лидер.

Освен това Левски пооправи баланса си в Ловеч, като отборът има 6 победи срещу 7 в полза на ловчанлии при 6 равенства. Йовов и компания прекратиха и серия от 3 поредни загуби на Градския стадион.

На вратата за Литекс застана Илко Пиргов, а Антон Недялков зае мястото на наказания Емо Грозев, докато в центъра на защитата ще стартираха Божиков и Илия Миланов. Страхил Попов оперираше вдясно на защитата, а пред бранителите действаха Славчев и Александър Цветков.

Георги Миланов трябваше да свързва играта на своя тим, като захранваше с пасове в средата на терена най-опасните футболисти на Литекс - Ванжер, Ваюши и Иса.

Никокай Митов пък върна на вратата Пламен Илиев, а Ромен Ели и Даниел Димов трябваше да се справят с бързите нападатели на Литекс. По крилата в защита нямаше изненади - Мюлдер и Нуно Пинто.

Христо Йовов и Стефан Велев, които се включиха чудесно срещу Локо (Сф), започнаха като опорни халфове, докато пред тях се наредиха Родригес, Рамос и Йорданов. Ролята на централен нападател бе поверена на Жоао Силва.

Срещата започна отлично за домакините, които започнаха вихрено двубоя о пще в първите 5 минути изпуснаха 3 чисти голови положения. След няколко хубави атаки Миланов беше изведен отлично в наказателното поле, но Пламен Илиев успя ад се намеси блестящо.

Намесата му минута по-късно беше още по-добра, когато след изпълнение на ъглов удар националът спаси интуитивно изстрел на Иса, а след това отрази и добавката - Пламен Илиев спаси Левски в началото, а в 8' и Ванжер пропусна страхотно положение от 5-6 метра.

"Сините" пък играеха изключително хаотично в началото, а единственият удар в първите 15 удар бе дело на Велев, но топката дори не притесни Пиргов. Единствената ситуация пък се откри пред Родригес, който беше изведен от Рамос в наказателното, но вратарят на домакините успя да се намеси и улови преди холандецът да стреля.

В 25' Стефан Велев изнесе отлично топката и пусна отличен пас отляво на Илия Йорнаднов, който напредна и центрира към далечната греда. Там, Рамос можеше да прати топката около точката на дузпата, но се засуети и загуби топката, с което пропиля и най-силната атака на Левски.

Само 2 минути по-късно пък Миланов беше изведен отлично сам срещу Пламен Илиев, но Ели успя да го настигне. Въпреки това французинът го дръпна за рамото, а след това Миланов се строполи в наказателното поле. Дузпа от Йорданов обаче не беше отсъдена.

Едва вторият точен удар по посока вратата на Пиргов пък се оказа решаващ в срещата - Рамос получи в наказателното поле и с гръб към вратата намери отлично Родригес, който с кинжален удар от 12 метра прониза вратата на домакините - 0:1 за Левски.

В 36' отново "сините" бяха близо до нов гол, когато от пряк свободен удар Йорданов центрира в наказателното поле, а Жоао Силва нанесе страхотен удар с глава, но Пиргов направи блестящо спасяване с една ръка. От своя страна домакините можеха да изравнят 4 минути преди края на полувремето след отлична атака, но Миланов стреля слабо и не затрудни Илиев.

Вторатата част започна отлично за Левски, след като Христо Йовов беше изведен сам срещу вратаря и успя да реализира, но попадението беше отменено заради засада. След това пък феновете на "сините" направиха димна завеса, която за кратко прекрати двубоя, а след подновяването на играта Иса пропусна да изравни след удар от воле от границата на пеналта.

Играта продължи в бързо темпо, но Илиев спаси два слаби удара на Ваюши и Божиков, докато на отсрещната врата Рамос за пореден път показа, че не е във форма, като стреля слабо в Пиргов, вместо да подаде на непокрития Родригес.

В 58' дойде и най-опасната ситуация за Литекс през втората част - дълго подаване на Попов от центъра на терена намери Ваюши в наказателното поле. Той финтира чудесно Мюлдер и остана очи в очи с Пламен Илиев, но стреля в обсега на вратаря, а националът за пореден път спаси своите в съборния следобед.

В 62' дойде и решителният удар в срещата, йигати Гари Родригес направи феноменален пробив, избегна два шпагата, надбяга Илия Миланов и излезе сам срещу Пиргов. Той обаче реши да пусне на Йовов, който с удар под плонжа на вратаря направи 0:2 в полза на 26-кратните шампиони.

След второто попадение в полза на Левски ловчанлии отново заредиха няколко добри положения, но отново Ваюши не беше съобразителен пред гола - на два пъти той изскочи на удобна позиция, но в единия случай Мюлдер направи решителен шпагат, докато при втория албанецът стреля в аут.

Натискът на домакините обаче даде резултат в 80', когато при центриране от пряк свободен удар за домакините Силва изпусна Илия Миланов, а националният бранител с глава върна надеждите на своя тим поне за точка в срещата - 1:2.

В края на срещата Родригес можеше да реши всичко в срещата, когато получи в наказателното поле. Той си нагласи топката на десния крак, но ударът му мина на сантиметри от гредата. В 85' на терена се появи Милиев, а Левски заигра с 3-ма централни защитници.

Ваюши получи нов шанс да отбележи в даденото 6-минутно продължение заради контузията на Колев, но Илиев спаси ударът му от пряк свободен удар, а Литекес така и не стигна до повече добри положения в срещата. Гари Родригес пък изкова дузпа в края, която беше пропусната от Силва.