Бразилия отказа Япония и стартира успешно похода към Купата на Конфедерациите (ВИДЕО)

Бразилия започна с очаквана победа кампанията си в търсене на рекордна 4-та Купа на Конфедерациите, след като срази с 2:0 Япония на Националния стадион „Мане Гаринча" в столицата Бразилия.

Неймар с прекрасен изстрел от 22 метра порази мрежата на „самураите" още в 3-ата минута, а в 48-ата Паулиньо с майсторско изпълнение в наказателното поле увеличи аванса на „селесао".

В 3-ата минута на добавеното време Оскар направи фантастичен рейд зад центъра и изведе резервата Жо очи в очи с вратаря на японците. Жоао Силва - Жо с премерен изстрел по земя реализира първия си гол с националната фланелка - 3:0.

Неймар вече има 3 гола и 3 асистенции в последните си 7 двубоя с националната фланелка. Неговият гол е 4-ият най-бърз в историята на турнира за Купата на Конфедерациите.

Паулиньо пък вероятно ще си намери нов отбор още преди края на турнира, защото още през зимата беше спряган за трансфер в Интер, а днес стана ясно, че агентът му е в Лондон за преговори с Тотнъм и Челси.

Освен трите попадения, бразилците не предложиха нищо бляскаво с играта си на екзалтираните фенове по трибуните, но направиха достатъчно, за да преодолеят Япония.

„Селесао" поведе в тежката Група А с 3 точки, като предстои двубоят между европейския вицешампион Италия и първенецът от Олимпиадата в Лондон Мексико.

Церемония на откриването

Президентът на Бразилия Дилма Русеф и генералният секретар на ФИФА Сеп Блатер държаха тържествени речи преди националните химни да дадат началото на голямото футболно шоу за лято 2013.

Около 800 танцьори във фолклорни костюми на осемте страни-участнички демонстрираха своите умения на терена, а след това изписаха с телата си територията на Бразилия и издигнаха огромен бандерол с надпис "Бразилия-ФИФА 2013".

Около 70 000 зрители, в мнозинството си бразилци, посрещнаха с бурни аплодисменти групата танцьори, изпълняващи самба.

Къде ще се проведе турнирът?

Мачовете от турнира за купата на конфедерациите ще се проведат в шест бразилски града: Бело Оризонте, Бразилия, Ресифе, Рио де Жанейро, Салвадор и Форталеза.

За престижния трофей ще се борят победителите в континенталните първенства, световният шампион Испания, която е и европейски шампион и от Стария континент ще играе Италия - европейски вицешампион от Евро 2012, и страната домакин Бразилия, която е и домакин на световното първенство през 2014 година.

Новият носител на купата на конфедерациите ще стане известен на 30-ти юни на финала, който ще се играе на напълно реконструирания легендарен стадион "Маракана" в Рио де Жанейро.

Осемте отбора-участници в турнира за Купата на Конфедерациите са разпределени в две групи:

Група А: Бразилия, Италия, Мексико, Япония

Група Б: Испания, Нигерия, Таити и Уругвай.

Brazil vs Japan 3:0 MATCH HIGHLIGHTSby footballdaily1

Факти преди мача:

Това е първи официален мач за Бразилия от 2011-та година, когато се подвизаваше в турнира за Копа Америка. Преди точно 700 дни "селесао" загуби на четвъртфиналите от Парагвай.

Бразилия е най-успешният отбор в историята на турнира за Купата на Конфедерациите. „Селесао" има 3 трофея (1997, 2005, 2009), като преди 3 години станаха първият национален отбор с 3 титли от надпреварата.

Само вратарят Жулио Сезар и Даниел Алвеш са се подвизавали на турнира през 2009-та година, когато „селесао" спечели отличието в Република Южна Африка.

Въпреки че голямата звезда на Япония е Шинджи Кагава, неговият съименник Шинджи Оказаки е в най-добра форма - той е реализирал 5 гола в последните си 6 мача за „самураите".

Фред е топ реализатор на Бразилия в последните 6 мача с 5 попадения на сметката си.

Бразилия и Япония играят за трети път в тази атрактивна надпревара и досега нито един отбор не е успявал да излезе победител.0:0 в Ибараки през 2001-ва година и 2:2 в Кьолн през 2005-та година.

Любопитен факт е, че това са единствените две страни, които със сигурност ще участват на Мондиал 2014 досега - Бразилия като домакин, а Япония като първият тим, който си спечели това право чрез квалификациите в зона Азия.

Не трябва да пропускаме и факта, че българският национален отбор нанесе поражение на Япония в Осака с 2:0 преди „самураите" да си спечелят правото на участие в Световното първенство догодина.

Купата на Конфедерациите е първият международен турнир, в който ще се използва технология на голлинията с цел да се прецени абсолютно точно дали топката я е преминала.

Състав на Бразилия:

12. Жулио Сезар, 2. Даниел Алвеш, 3. Тиаго Силва (капитан), 4. Давид Луиш, 6. Марсело, 9. Фред, 10. Неймар, 11. Оскар, 17. Луис Густаво, 18. Паулиньо, 19. Хълк

Състав на Япония:

1. Ейджи Кавашима, 4. Кейсуке Хонда, 5. Юто Нагатомо, 6. Ацуто Учида, 7. Ясухито Ендо, 8. Хироши Киотаке, 9. Шинджи Оказаки, 10. Шинджи Кагава, 15. Ясуюки Коно, 17. Макото Хасебе (капитан), 22. Мая Йошида

Първо полувреме

През първото полувреме темпото не бе особено високо, като бразилците поведоха светкавично с великолепното изпълнение на Неймар, но след това отправиха само още един изстрел към очертанията на вратата.

В 28-ата минута Хълк направи хубаво двойно подаване с Фред и нахлу отдясно в наказателното поле, след което центрира успоредно на голлинията. Бранител на Япония невнимателно подложи крак и прати топката в гредата, но не се стигна до ново попадение при добавка.

Самият Хълк с опасен диагонален изстрел прати кълбото във външната страна на мрежата на сантиметри от гредата в 33-ата минута.

На практика японците нямаха по-малко точни изстрели към Жулио Сезар, който обаче се намесваше решително през първите 45 минути. Видно бе, че „селесао" изпитва проблеми, когато „самураите" пресират съперника си в неговата половина.

Второ полувреме

Бразилия отново нанесе ранен удар срещу съперника си, който подпечата успеха на „селесао". В 48-ата минута Алвеш центрира по земя в пеналтерията, двамата централни бранители на Япония не се намесиха, а Паулиньо овладя и със следващото си докосване порази мрежата за 2:0.

До края на срещата темпото продължи да не бъде изобщо високо, но двубоят се развиваше по вкуса на Луиш Фелипе Сколари и неговите играчи. Защитата на 3-кратният носител на Купата на Конфедерациите се пропука единствено в 72-ата минута, когато при разбъркване в пеналтерията резервата Маебе нанесе опасен изстрел, спасен с вещина от Сезар.

„Селесао" нямаше много въможности за трети гол, като единствено Фред с глава в 80-ата минута застраши сериозно вратата на противника, секунди преди да бъде сменен с Жо.