Бразилия оцеля в мега драма с дузпи срещу Чили

Бразилия подложи феновете си на куп нежелани емоции и напрежение срещу Чили, но в крайна сметка успя да изпълни мечтата си и да се класира на 1/4-финалите на Световното първенство 2014.

За пореден път „селесао“ не впечатли с играта си, като за 120 минути отборите не можаха да се победят и завършиха наравно 1:1. Головете паднаха през първото полувреме, Неймар този път бе тотално неутрализиран и не се отчете с нищо запомнящо се, а Маурисио Пиния нацели гредата в 119-ата минута и пропусна да потопи Бразилия в сълзи.

В 18-ата минута резултатът бе открит след изпълнение на ългов удар - Неймар центрира в пеналтерията, Тиаго Силва от 10-на метра с глава прати кълбото към малкия пенал и там Гонсало Хара с несполучливо изчистване я прати в собствената си мрежа - 1:0.

Хара трябваше да пази Давид Луис на втора греда, но се провали в задачата си - и двамата посегнаха към топката и останаха съмнения за точния автор на попадението.

В 32-ата минута Алексис Санчес наказа ужасяващо несериозно поведение на бранителите на Бразилия. След изпълнение на тъч Хълк сбърка паса и предостави топката на Едуардо Варгас, който моментално подаде към непокрития около дузпата Санчес. Звездата на Чили с премерен изстрел преодоля Сезар и изравни резултата с втория си гол на Мондиал 2014 - 1:1.

При дузпите за Бразилия вкараха Давид Луис, Марсело и Неймар, докато Уилиан не намери очертанията на вратата, а изстрелът на Хълк бе отразен от Клаудио Браво.

Жулио Сезар обаче се превърна в герой за 'селесао', спасявайки изстрелите на Маурисио Пиния и Алексис Санчес. Чарлес Арангис и Марсело Диас реализираха, а решителният шут на Гонсало Хара срещна гредата, което означаваше крайна победа за домакините на Мондиал 2014.

За първи път от 1998-ма годинa на шампионата във Франция отборът на Бразилия игра продължения - тогава на полуфинал "селесао" завърши 1:1 след 120 минути с Холандия и надделя след изпълнение на дузпи.

Любопитното е, че преди днешния двубой с Чили Бразилия е играла три пъти продължения на световни футболни финали и винаги се е стигало до дузпи - освен с Холандия, през 86-та с Франция на 1/4-финал (1:1 и 3:4 за "петлите") и 94-та на финала с Италия (0:0 и 3:2 за "селесао").

Бразилия на 1/4-финалите ще играе с победителя от мача Колумбия - Уругвай.

Първо полувреме

Страстта на 22-мата на терена пролича още при изпълнението на химните, като в първите минути темпото бе високо, макар да се усещаше напрежението в действията им. Първите опасни удари дойдоха от далечна дистанция - Марсело стреля встрани от дъгата на наказателното поле в 5-ата минута, а 60 секунди по-късно късметът си пробва и Марсело Диас, но също прати кълбото встрани от вратата.

4098672

В 16-ата минута Неймар се възползва от грешен пас назад и напредна страховито към наказателното поле, но не посмя да стреля с левия крак и продължи да опитва финтове. Моментът на изненадата бе изпуснат и с връщането на повече бранители пасът към Хълк бе пресечен.

4098674

Автоголът на Хара в 18-ата минута разкри потенциалната уязвимост на Чили при статични положения заради превъзходството в ръста, което имат бразилските футболисти. В 24-ата минута резултатът можеше да бъде покачен, когато Неймар отново проби на скорост в наказателното поле, но стреля разочароващо слабо и неточно с по-слабия си ляв крак.

4098676Чили не успяваше да организира нито една качествена атака в минутите след попадението на Бразилия.

В 32-ата минута обаче дори без да се отличават с особени усилия в предни позиции чилийците изравниха, наказвайки грешка на Хълк. Санчес с технично и хладнокръвно изпълнение възстанови равенството и върна интригата в мача - 1:1.

Неймар продължаваше сериозно да тормози защитата на Чили по лявото крило, като в 38-ата минута се озова много близо до вратата, но попадна в сандвич между двама бранители. Топката обаче попадна във Фред, който от границата на малкия пенал разочарова и прати кълбото над горната греда.

В 41-ата минута хубав изстрел на Даниел Алвес провокира Клаудио Браво да показва класа, а малко по-късно Фред имаше две добри възможности пред малкото наказателно поле да отправи решителен удар, но нападателят отново разочарова.

В 45-ата минута пресата на Чили даде резултат и Санчес открадна топката, но Еуженио Мена не можа да разстреля Сезар от 6 метра и шутът му бе блокиран.

Второ полувреме

В 49-ата минута Фернандиньо застраши Браво с далечен изстрел, при който топката профуча на по-малко от метър от гредата. След почивката направи впечатление повишената нервност в действията на бразилците, които в първия четвърт час, видимо изнервени, извършваха много нарушения.

4098710

Гол на Хълк в 55-ата минута бе отменен заради игра с ръка на нападателя на Зенит при овладяването на топката. Той получи жълт картон, а малко по-късно за поредното нарушение официално предупреден бе и Луис Густаво, който ще изпусне следващия мач.

В 64-ата минута Чили създаде най-чистото положение, но Жулио Сезар направи изключително спасяване. Чарлес Арангис получи хубаво подаване отдясно и стреля мигновено, но вратарят на Торонто се намеси авторитетно и избави отбора си от нов гол.

4098713

Въпреки смените на Луис Фелипе Сколари, играта на Бразилия не потръгна и освен че трудно изнасяха, домакините изпитваха проблеми с разиграванията в противниковата половина. В игра се включиха Рамирес и Жо, като последният изпусна страхотно положение в 74-ата минута.

Хълк центрира отлично отляво, но Жо не прецени полета на топката и се размина с нея фронтално срещу вратата. В 81-ата Неймар с глава стреля право в тялото на Клаудио Браво, а секунди по-късно след пас на Оскар пробва да вкара триково, но отново не сполучи.

4098714

В 84-ата минута Хълк с хубава солова акция си откри позиция за стрелба и стреля мощно, но Браво се намеси авторитетно и изби встрани. В крайна сметка и двата тима не можаха да попречат на неизбежното - равенство в редовното време.

Продължения

"Златистите" стартираха активно двете продължения на срещата, като тимът на Чили бе поставен под напрежение в първите няколко минути. Неймар опита остро изпълнение от статично положение, но топката бе избита в корнер. Секунди по-късно Жо налетя остро срещу капитана на гостите Клаудио Браво, за което и бе декориран с жълт картон. "Ла Роха" отговориха с изстрел от далечна дистанция на Диас, но твърде неточен.

4098715

Последваха скучни десетина минути, като единствено далечен изстрел на Хълк с левия крак създаде проблеми на Браво, но вратарят отново успя да отрази. В началото на вторите добавени 15 минути Сколари смени Оскар с Уилиан, а Сампаоли трябваше да вкара в игра Хосе Рохас вместо контузилия се Гари Медел.

Летаргията от 105-ата до 119-ата минута бе нарушена с добра комбинация между Алексис и резервата Маурисио Пиния, като нападателят на Каляри стреля мощно и разтърси напречната греда. Бразилия отговори с опасен изстрел на Рамирес, който прати топката на сантиметри от страничния стълб, но резултатът остана непроменен.

Състави

Селекционерът на „селесао“ Луис Фелипе Сколари за първи път от началото на Мондиал 2014 залага на опорния халф на Манчестър Сити Фернандиньо в стартовия си състав. Досега в трите мача от груповата фаза треньорът използваше Паулиньо като партньор на Луис Густаво в средата на терена.4098673

Жулио Сезар отново е на вратата, а пред него няма промяна в защитната формация – отдясно наляво са подредени Даниел Алвес, Тиаго Силва, Давид Луис и Марсело. Преди мача имаше спекулации, че Сколари може да предпочете Майкон на десния бек заради колебливите изяви на Алвес в груповата фаза, но в крайна сметка треньорът се е спрял отново на защитника на Барселона.

Фред отново ще води атаката на „селесао“, а от по-задни позиции активно ще го подкрепят Хълк, Оскар и суперзвездата и голмайстор на Бразилия с 4 попадения Неймар.

4098639

Хорхе Сампаоли, който може да стане първият аржентински треньор от 24 години насам с победа над Бразилия на Световно първенство, залага на същия състав, който победи Испания с 2:0 в група В.

4098643

Новият вратар на Барселона Клаудио Браво очаквано застава под рамката, а пред него в защита се разчита на триото Гонсало Хара, Гари Медел и Франсиско Силва. Квартетът в халфовата линия отдясно наляво е съставен от Маурисио Исла, Чарлес Арангис, Марсело Диас и Еуженио Мена.

Артуро Видал отново ще бъде връзката между халфовата линия и дуото в авангарда на чилийците – Алексис Санчес и Едуардо Варгас, като звездата от Барселона ще има свободна роля в атаката и няма да бъде ангажиран с конкретна позиция.