Бразилия оцеля в 23-ия мач с дузпи на световни първенства

снимка: БТА/XINHUA

Снощи отборът на Бразилия стана първият четвъртфиналист на домакинското Световно първенство 2014.

Неймар и компания се наложиха изключително драматично над коравия тим на Чили, като изходът от сблъсъка бе решен след изпълнение на дузпи, при които бразилците триумфираха с 3:2.

Това бе мач номер 23, който се решава в рулетката на 11-метровите наказателни удари в историята на световни първенства, след като дузпите са въведени на Мондиал 1982 в Испания.

По най-много мачове с дузпи на световни първенства имат отборите на Германия, Франция, Аржентина, Италия и Бразилия - по четири.

Германия е отборът с най-добър баланс при изпълнение на 11-метрови наказателни удари на световни първенства. Бундестимът има 100-процентов актив с четири победи от четири мача, решени с дузпи.

Бразилия също може да се похвали с добра успеваемост при дузпите. Петкратните световни шампиони са спечели три от четирите си мача, в които се е стигало до изпълнение на наказателни удари.

Единствената им загуба е на четвъртфиналите на Мондиал 1986 в Мексико, когато са спрени от Франция на Мишел Платини.

Най-паметните дузпи за "кариоките" пък са тези на финала на Мондиал 1994 срещу Италия, след които Бразилия триумфира със световната титла за четвърти път.

Четири години по-късно във Франция 1998 бразилците надделяват над състава на Холандия на полуфиналите, а последният им мач с дузпи бе вчера срещу Чили.