Браво, Цвети! Пиронкова стъпи на върха и взе първа титла

Цветана Пиронкова осъществи една от големите си мечти в тениса и спечели първата си титла от турнир от сериите WTA, след като на финала в Сидни надви 9-ата в световната ранглиста Анджелик Кербер с 6:4, 6:4.

Ракета номер 1 на България се представи изумително през цялата надпревара, защото започна от първия кръг на квалификациите и записа 8 поредни победи, за да вдигне заслужено ценния трофей.

Цвети също така в три поредни мача сломи съпротивата на тенисистки от топ 10 – освен Кербер, преди това 7-ата Сара Ерани и 6-ата Петра Квитова преклониха глава пред пловдивчанката.

Благодарение на страхотното си постижение – само няколко дни преди старта на Australian Open – Цвети ще се изкачи с цели 50 места в световната ранглиста, като ще окупира 57-ата позиция. Пиронкова също така заслужи и чек за 120 хиляди долара от общия награден фонд, който бе 710 000.

Невероятната игра на пловдивчанката бе подкрепена от статистиката в мача – 68% успеваемост на първия сервис срещу 65 за Кербер, като нашето момиче е направило цели 32 униъра срещу само 23 от страна на германката.

Двубоят, който завърши за 1 час и 36 минути, предложи куп възможности за пробив – Цвети се възползва само от 6 от 21-те си шанса за брейк, но те се оказаха напълно достатъчни за звучния успех.

4056508

Първи сет:

Цвети започна по най-добрия начин първата част, като със солиден сервис и един отличен бекхенд по обратния диагонал наложи надмощие на корта и поведе с 1:0 гейма.

Цвети стигна до първи две точки за пробив след нови отлични минаващи удари, но за съжаление Кербер се окопити и с няколко излизания на мрежата принуди Пиронкова да праща топката в аут – 1:1.

За съжаление обаче грешки от форхенд от основната линия на българката облагодетелстваха нейната съперничка, която постигна ранен пробив и поведе с 1:2. Цвети се представи доста по-съсредоточено на посрещане и отново стигна до брейк точка след отлични атаки по диагоналите. Топка в мрежата и двойна грешка от Кербер възстановиха равенството 2:2.

Тенденцията се спази и германката имаше две възможности да върне пробива, но Цвети внесе разнообразие в играта си и затрудни опонентката си. В крайна сметка след по-агресивни действия на пловдивчанката тя поведе с 3:2.

Великолепната игра на Пиронкова на ретур и като цяло от основната линия принуди Кербер да бърка, което доведе до втори пореден пробив в актива на българката – 4:2. Цвети започна вихрено в следващия си сервис гейм и поведе с 40-15, но допусна обрат, като за втори път ястребовото око послужи за оръжие на Кербер, отсъждайки милиметров аут на Пиронкова – 4:3.

Кербер затвърди пробива убедително, спечелвайки първия гейм на нула в мача – 4:4. Пиронкова също не допусна да се бави с взимането на своето подаване и се доближи само на един гейм от успеха в първия сет – 5:4. След доста продължителен 10-ти гейм Пиронкова най-накрая успя да направи решителен пробив, за да затвори първия сет с 6:4 след цели 47 минути игра.

4056528

Втори сет:

Първият гейм от втората част започна трудно за Цвети, защото се стигна до пореден дюс, но с втория си ас и отлична защита от основната линия българката поведе с 1:0. Вторият гейм при подаване на Кербер продължи 13 минути, но за съжаление Пиронкова не можа да се възползва от 9-те си възможности за пробив и допусна изравняване 1:1.

4056535Цвети изпусна шанса си да отвърне със светкавичен сервис-гейм, но след като поведе с 40-0 позволи на Кербер да стигне до дюс. Германката използваше силното си оръжие форхенд по диагонала, но все пак българката удържа контрола над гейма и поведе с 2:1.

Пиронкова продължи да тормози съперничката си при нейно подаване с отличните си уинъри от основната линия. Кербер нямаше увереност в отиграванията си след сервис и прати топката в аут, за да поведе пловдивчанката с 3:1. Германката обаче демонстрира непримирим дух и отново се възползва от липсата на решителност у Цвети – върнат пробив за 3:2.

Кербер отново не бе убедителна при своя сервис-гейм, а Пиронкова изпусна отличен шанс да вземе инициативата, когато при 15-15 прати смача си в аут. В крайна сметка Цвети загуби предимството си при пробивите и отстъпи, за да стане резултатът 3:3. За съжаление пловдивчанката допусна срив в следващия гейм и го подари на опонентката си след серия слаби сервиси – 3:4. И следвайки модела на двубоя, Пиронкова отговори с убедителен пробив на 4:4.

Цвети се протегна към титлата с великолепен мощен сервис, с който се доближи на гейм от осъществяването на мечтата си – 5:4. Нервите на Кербер не издържаха и тя преклони глава пред Пиронкова в следващия 10-ти гейм, за да може българката да си отдъхне и да отпразнува най-големия си успех.