Божинов с различен клубен отбор всеки път, когато се изправи срещу Малта

Нападателят на Виченца Валери Божинов отново получи доверието на националния селекционер Любослав Пенев, който го повика за решаващите световни квалификации с Малта и Дания на 22 и 26 март.

Ако Ел Голеадор заложи на Божинов, то за роденият в Горна Оряховица таран това ще бъде четвърти мач срещу Малта.

Припомняме, че Валери беше резерва в мачовете с Дания и Чехия, но пък излезе като титуляр в последната среща на "лъвовете" до момента - контролата с Украйна, като очакванията са и срещу Малта той да започне в стартовия състав.

Любопитното в случая е, че ако запише името си сред участвалите в двубоя с Малта, освен четвърти мач срещу този съперник, за Божинов срещата ще бъде с четвърти различен клубен отбор - постижение, с което не може да се похвали никой от съотборниците му в националния отбор.

Първата среща на нападателя с отбора от "островите на рицарите" е в далечната 2004 година, когато Валери носи екипа на италианския Лече. Тогава разбиваме малтийците с 4:1 в София отново в световна квалификация с два гола на Бербатов, а по веднъж се разписват Христо Янев и Чавдар Янков.

Sporta.bg припомня, че животът и кариерата на българина са неразривно свързани с Малта, където той продължава футболната си кариера, след като семейството му се мести да живее там. Той започва да тренира в малтийския Пиета Хотспърс и още на 14 години талантът на Валери е забелязан от скаутите на Лече, които веднага го привличат, а Божинов им се отблагодарява с важни попадения, превръщайки се в най-младия голмайстор чужденец в Серия А.

Когато за втори път излиза срещу Малта, Божинов вече носи екипа на Фиорентина, а годината е 2005. Тогава връщаме визитата на островитяните в квалификациите за Мондиал 2006, а националите записват срамно равенство - 1:1.

Последният трети засега мач на Божинов срещу Малта е в контрола през 2009 г. Тогава гостуваме на „Хибърнинас Граунд" в малтийския град Паола, където бием с 4:1, а Валери вече е футболист на Парма.

Божинов бе титуляр в последния ни засега мач - контролата с Украйна в края на 2012-а в София (0:1)

27-годишният национал може да се похвали с осем клубни отбора в досегашната си професионална кариера, като шест от тях са италиански - Лече, Фиорентина, Ювентус, Парма, Верона, Виченца. Другите два са английският шампион Манчестър Сити и португалският гранд Спортинг (Лисабон), чиято собственост Божинов е и в момента.

Иначе в мачовете срещу Малта трикольорите могат да се похвалят с положителна статистика. От общо 9 срещи до момента, сме излизали победители в седем, а два пъти сме завършвали наравно, като едното от ремитата е в контрола. Срещу Малта е и най-голямата ни победа - 7:0, записана в приятелски мач в София през 1982 г.

Най-много голове във вратата на Малта има отказалия се от националния отбор нападател на Фулъм Димитър Бербатов - 6. След него е Георги Славков с 3, а по два пъти срещу малтийците са се разписвали Павел Панов, Георги Иванов-Гонзо и Чавдар Янков.