Ботев заприлича на себе си и спря похода на Литекс

Ботев (Пловдив) отново заприлича на претендент за титлата, след като постигна първата си победа от 18 години над лидер в А група. „Канарите“ подчиниха с 2:1 гостуващия Литекс и прекратиха отличната поредица от 6 победи на „оранжевите“, които вероятно се сдадат първата позиция по-късно днес.

Домакините от Ботев нямаха възможност да получат подкрепата на вярната си публика, защото заради наказание дербито на 16-ия кръг се игра пред празните трибуни на стадион „Христо Ботев“.

Още в 13-ата минута добро центриране от левия фланг на Артур Енрике беше засечено във вратата с изстрел отблизо на Вандер Виейра – 1:0 и втори гол за крилото на „канарите“ в А група.

В 27-ата пък фамозен шут от около 25 метра на Георги Сърмов прати топката неспасяемо в горния ляв ъгъл на вратата на Литекс – 2:0 и първо попадение за бившия халф на Левски с фланелката на Ботев.

В 69-ата минута Бобан Грънчаров беше изгонен за втори жълт картон от рефера Георги Йорданов и отсъствието му заплашваше да разстрои играта на „канарите“. В 72-ата обаче Илия Миланов задържа откъсващия се сам срещу вратаря Ромарио Кортзорг и получи директен червен картон, с което възстанови числения паритет на терена.

Симеон Славчев затвърди великолепната си форма с почетен гол в 82-ата минута, с който българският национал вече има 8 на сметката си до момента в А група.

Вижте галерия от дербито Ботев (Пд) - Литекс.

Така за първи път от 18 години Ботев нанася поражение на отбор, който се изправя срещу пловдивчани в качеството си на лидер в класирането. Домакините вече имат 28 точки и поне временно се извисяват до 4-та позиция в таблицата на А група, като същият актив има и Локомотив (Пловдив), но от 15 мача.

Литекс остава на върха с 34 точки, но ако днес от 18:00 часа Лудогорец спечели домакинството си на Славия, ще дръпне с 3 пункта пред „оранжевите“. Ловчанлии прекъснаха серията си от 6 поредни победи и не можаха да подобрят постижението на ЦСКА, който също записа толкова последователни успеха преди загубата с 1:0 от Локо (Пд).

Ловчанлии все пак спряха негативната тенденция да не могат да отбележат гол на Ботев, откакто „канарите“ се завърнаха в елита преди два сезона.

Първо полувреме

Още в първата си организирана акция домакините успяха да открият резултата. Томаш Иршак отне топката в половината на гостите и изведе по левия фланг Артур Енрике, за когото пасът изглеждаше дълъг и той съ сетни усилия центрира успоредно на голлинията. Въпреки че кълбото не се движеше с висока скорост, никой не го пресече и Вандер успя да го засече в мрежата от близко разстояние – 1:0 в 13-ата минута.

Литекс пробва да реагира мигновено, но изпитваше проблеми да разиграва топката в половината на домакините, а при центриранията в наказателното поле защитниците на Ботев се справяха безупречно.

В 27-ата минута Сърмов пое топката на около 25 метра от вратата и след като беше необезпокояван, реши да опита късмета си с шут. Получи се великолепен изстрел, който прати топката неспасяемо в горния ляв ъгъл на рамката, пазена от Евгени Александров – 2:0.

В 33-ата минута „оранжевите“ стигнаха до първото си чисто положение в мача, след като Миро Манолов получи топката пред дъгата на пеналтерията и нахлу покрай Спрокел. Ударът му по диагонала бе силен, но Стаховяк с крак успя да отклони кълбото.

В крайна сметка Литекс сътвори твърде малко смислени акции, за да се надява на нещо по-добро от пасив от два гола в полза на Ботев. Домакините далеч по-ефективно се възползваха от шансовете си и заслужено се прибраха на почивка с комфортен аванс.

Второ полувреме

Литекс започна агресивно след почивката, но отново се сблъскваше с перфектната защита на Ботев пред границата на наказателното поле. Домакините пък отново първи стигнаха до опасност пред противниковата врата – влезлият на почивката Борис Галчев центрира остро на далечна греда, където Цветков с глава стреля от малък ъгъл, но Александров спаси.

Дори статичните положение в близост до наказателното поле на Ботев не водеха до никакви дивиденти за „оранжевите“, които дори често ставаха жертва на контраатаки на „канарчетата“. В 60-ата минута Йордан Христов изведе отлично Вандер в пеналтерията, но динагоналният му изстрел облиза външната страна на мрежата.

„Канарите“ водеха комфортно с 2:0 до 69-ата минута, когато Грънчаров получи второто си официално предупреждение и внесе напрежение в иначе спокойния състав на домакините. Македонецът фаулира Симеон Славчев пред дъгата на наказателното поле и реферът Георги Йорданов го декорира в жълто за втори път в рамките на десетина минути.

Литекс се наслаждаваше на численото си предимство срещу Ботев (Пловдив) само около 3 минути, тъй като в 72-ата Илия Миланов получи директен червен картон за задържане на откъсващия се сам срещу вратаря Ромарио Кортзорг.

В 82-ата минута резервата Петър Златинов центрира от ъглов удар, а на първа греда Славчев изпревари съперниците си и с глава отблизо се разписа за 8-ми път през сезона. В крайна сметка обаче попадението бе просто почетно за Литекс, който нямаше сили да стигне до геройско равенство на "Христо Ботев".

Преди мача

Както Sporta.bg ви обърна внимание по-рано днес, от 18 години „канарчетата“ нямат победа над лидера в класирането на първенството. Още по-неприятен факт за домакините е положителният баланс на Литекс в мачовете на пловдивска земя – 6 победи, 4 равенства и 4 загуби.

Също така „оранжевите“ се намират в позитивна серия от 6 победи, докато Ботев има само 1 точка от последните 3 кръга в шампионата.

Съставите

Старши треньорът на „канарите“ Станимир Стоилов пуска сред титулярите завърналия се след изтърпян вирус Абел Анисе, който ще действа зад гърба на изнесения нападател Иван Цветков.

Ромарио Кортзорг и Вандер Виейра ще действат по крилата за домакините, докато Томаш Иршак и Георги Сърмов са двойка халфове в средата на терена. В защита квартетът е изграден от Йордан Христов, Сивард Спрокел, Бобан Грънчаров и Артур Енрике, като на вратата застава Адам Стаховяк.

Наставникът на Литекс Златомир Загорчич е предпочел Мирослав Манолов за централен нападател пред Вилмар Джордан.

В защита ще оперират Страхил Попов, Николай Бодуров, Васил Божиков и Антон Недялков. Симеон Славчев си партнира с Александър Цветков в средата на терена, а Юрген Джазула застава зад нападателя. По крилата действат Армандо Ваюши и Момчил Цветанов.