Ботев смрази Локомотив в 92-ата минута

Ботев (Пловдив) за втори пореден път този сезон остава по-доволен от развитието на Дербито под Тепетата, след като във втората минута на продълженията стигна до равенство 1:1 като гост на градския съперник Локомотив (Пловдив) в първи осминафинален мач от турнира за Купата на България.

В 44-ата минута звездата на "смърфовете" Мартин Камбуров откри резултата с великолепно изпълнение на пряк свободен удар на около 25 метра от голлинията. Попадението е първо за трикратния голмайстор на А група, който има и още пет в десет мача от първенството.

Като цяло домакините бяха по-активни през първото полувреме, без да създадат чисти положения, но благодарение на класата на Мартин Камбуров, стигнаха до скъпоценното попадение. След почивката инициативата бе на страната на „канарчетата“, но с изключение на далечен изстрел на Божидар Васев, вратарят на домакините Йордан Господинов не бе притесняван.

4121382

В 92-ата минута обаче младежкият национал Александър Колев се извиси в пеналтерията на домакините и с глава по красив начин прати кълбото неспасяемо във вратата на Локо – 1:1 и втори гол за Колев в турнира за Купата на България.

„Смърфовете“ бяха на секунди от това да запишат първа победа над градския съперник след осем поредни неуспешни опита, но вместо това загубиха крехкия си аванс преди реванша, като в Коматево Ботев ще бъде в по-добра изходна позиция.

През първото полувреме темпото бе сравнително високо (като за двубой на български стадион), като по-интересните ситуации бяха пред вратата на Ботев, макар домакините да не материализираха териториалното си преимущество с чисти положения.

Дани Кики можеше да открие резултата малко случайно в 15-ата минута, когато изпълни пряк свободен удар на десния фланг до тъчлинията по начин, който наподобяваше центриране.

4121383

Топката обаче придоби неудобна за бранителите на Ботев парабола и тупна пред вратаря Адам Стаховяк, след което го подмина и застрашително се насочи към десния му ъгъл. С великолепна намеса обаче Лъчезар Балтанов притича и с глава предотврати конфузен гол във вратата на Ботев.

Като цяло Стаховяк нямаше основания да се намесва, защото изстрелите на съперниците бяха неточни, макар постоянно вратарят да трябваше да е нащрек, когато топката бе в наказателното му поле.

В 38-ата минута Ботев пропусна единствения си реален шанс да отбележи попадение през първото полувреме, след като Иван Цветков по отличен начин изведе Горан Галешич сам срещу вратаря. Йордан Господинов обаче бе заел добра позиция и успя да отрази мощния шут на босненеца.

4121385В 44-ата класата на Камбуров отново наклони везните в полза на Локомотив. Трикратният голмайстор на А група с великолепно изпълнение на пряк свободен удар на около 25 метра от голлинията не остави никакви шансове на Стаховяк и хвърли в екстаз публиката на домакините – 1:0.

След почивката умишлено „смърфовете“ предадоха инициативата на съперника и рядко напускаха собствената половина, но много умело блокираха още в зародиш каквито и да е акции на „канарчетата“.

Играчите на Ботев нямаха идея какво да правят с топката, за да затруднят поне малко противниковите защитници. Така въпреки териториалното си предимство и по-голямото владеене на кълбото, до опасни положения пред Йордан Господинов не се стигна.

В нито един момент дори вратарят на Локомотив не трябваше да се намесва, защото към него липсваха и удари. Велислав Вуцов пробва да раздвижи нападението на тима си с включването на Цветелин Чунчуков, но и при това положение Ботев се провали тотално в търсене на изравнителен гол.

Дори при множеството статични положения в половината на Локомотив защитниците в бяло-черно се справяха със завидно спокойствие, възползвайки се от ръстовото си предимство. Грешка в защита на Камбуров пред наказателното поле подари топката на Божидар Васев, който моментално стреля мощно, но Господинов реагира брилянтно.

В 92-ата минута Чунчуков имаше претенции за дузпа, като апелираше, че е задържан, без да получи желания наказателен удар. Секунди по-късно бе отсъден корнер и Мариян Огнянов центрира в пеналтерията, а там Александър Колев с глава от десетина метра реализира по великолепен начин за 1:1.