Ботев съкруши Литекс и го остави извън топ 6

снимка: pfclitex.com

Ботев (Пловдив) изигра най-силния си мач като гост от началото на сезона в А група и постигна ключов успех с 2:1 над един от най-стабилните домакини – Литекс, като изхвърли „оранжевите“ от топ 6 на класирането след 15 кръга.

„Канарчетата“ едва за втори път през този сезон печелят далеч от Пловдив, а едва за трети път в историята на съперничествата си с Литекс постигат успех в Ловеч. Благодарение на днешната победа Ботев вече има 24 точки – колкото има и Левски – но отборът на Велислав Вуцов е с по-добри директни показатели и засега заема 4-ата позиция.

Литекс пък остава с 22 пункта в актива си и вече е едва на седмо място, след като по-рано днес Локомотив (София) спечели малкото столично дерби с 2:1 над Славия и събра 23 точки в битката за място в топ 6.

Началото не предвещаваше подобен съкрушителен край за домакините, които поведоха в 39-ата минута чрез колумбийския си таран Уилмар Джордан. Той маркира своя мач номер 50 в А група с гол номер 26, като по този начин влезе в десетката на голмайсторите на Литекс в първенството.

В 45-ата минута обаче Ботев стигна до стратегически много важен изравнителен гол, благодарение на опорния халф Томаш Иршак, който вече за четвърти път се разписва през сезона в А група.

В 63-ата минута Александър Колев с великолепен кинжален удар от дъгата на наказателното поле матира Винисиус Баривиейра, като атаката бе изградена от пробив на Мариян Огнянов, който продължи възходящата линия на представянето си в последните две седмици.

Вратарят Адам Стаховяк също изигра важна роля за успеха на Ботев, след като попречи на домакините да стигнат до изравнителен гол, като най-близо бе Никола Колев в 75-ата минута с красив удар от воле от дъгата на наказателното поле, при който полският страж демонстрира великолепен рефлекс.

Загубата е втора поредна за Литекс и пета в последните шест мача, като в този период „оранжевите“ надвиха на свой терен с 4:2 единствено Локомотив (София), а иначе отстъпиха на Берое, Локомотив (Пд) и ЦСКА с по 0:2 и на Лудогорец с 1:4.