Ботев (Пловдив) очаквано премаза полуаматьорите от Сан Марино

снимка: botevplovdiv.bg

Ботев (Пловдив) започна участието си в Лига Европа с убедителна победа с 4:0 над тима на Либертас от Сан Марино.

Съвсем очаквано „жълто-черните“ бяха по-класният тим и се разправиха с полуаматьорската селекция без особено напрежение.

В първите минути на срещата гостите успяваха да удържат устрема на футболистите на Любослав Пенев, но в крайна сметка в 25-а минута Мариян Огнянов откри резултата.

До края на първата част други голове не паднаха, но с началото на втората част „канарчетата“ си решиха двубоя. В 51-а минута Огнянов удвои, а седем минути по-късно Иван Цветков направи резултата класически.

Крайното 4:0 оформи Луис Педро в 72-а минута и с това на практика обезмисли реванша и прати Ботев (Пловдив) във втория предварителен кръг на Лига Европа. Реваншът е след седмица.

Любо Пенев не можеше да разчита на румънците Александру Бенга и Сърджан Лукин, които не пожелаха да вземат участие в мача, както и Юнес Хамза и Феребори Доре, които не бяха картотекирани за първия кръг в Лига Европа.

Така националният селекционер избра срещу Либертас на вратата да застане Адам Стаховяк, а пред него в защита – Йордан Христов, Радослав Терзиев, Филип Филипов и Йордан Минев. В халфовата линия действаха Томаш Иршак, Алесандру Куртеан, Георги Сърмов и Мариян Огнянов, а атаката поведоха Ромарио Кортзорг и Иван Цветков.

Първо полувреме

Ботев имаше инициативата в началото на двубоя, но не намираше път към вратата на Симончини. Гостите от своя страна изпитваха трудности при изнасянето на топката извън своята половина.

Още в третата минута Иван Цветков изпита реакциите на Алдо Симончини, но стражът на тима от Сан Марино успя да се справи с шута. Последваха неуспешни опити на Алесандру Куртеан и Ромарио Кортзорг, а в 23-а минута Кристиан Торели изби от голлинията шут на Иван Цветков.

4100062

Все пак две минути по-късно резултатът бе открит. Ромарио с глава продължи една топка към Мариян Огнянов и той с шут по диагонала направи 1:0.

Секунди по-късно самият Ромарио прониза вратата на Либертас, но попадението бе отменено заради засада.

Играта продължи да се движи в същото русло и атаките към вратата тима от Сан Марино се редяха една срещу друга, докато гостите предложиха малко футболни достойнства като отговор. През първата част те не затрудниха с нищо сериозно Адам Стаховяк.

За съжаление Ботев не успя да удвои резултата до почивката. Сармов и Куртеан пробваха изстрели от Дистанция, а в самия край на полувремето след рикошет при удар на Огнянов топката се оказа в Иван Цветков на метър от голлинията. Нападателят не успя да намери кълбото, но се оказа, че е и в положение на засада.

Второ полувреме

Ботев (Пловдив) започна на високи обороти втората част и заслужено стигна до бърз гол. В 51-а минута Ромарио центрира в наказателното поле на Либертас, Сърмов се размина с топката, но тя стигна до Мариян Огнянов, който с глава я прати във вратата на Симончини за 2:0.

4100058

Само шест минути по-късно резултатът набъбна още повече. Влезлият в игра секунди по-рано Луис Педро асистира на капитана Иван Цветков, който с мощен шут от точката на дузпата разстреля вратаря на Либертас и вкара първият си гол в Лига Европа с екипа на Ботев.

В следващите минути не се игра особено много футбол на стадион "Лазур". Пловдивчани намалиха темпото, а гостите очевидно не желаеха да получават повече голове. Атаките на "канарчетата" обаче не секнаха и в 72-а минута Либертас регистрира нов гол. Луис Педро получи хубаво подаване, преодоля няколко бранители и с премерен удар вкара четвъртото попадение в мача.

Юношата Божидар Васев също можеше да се разпише три минути по-късно, но вратарят на Либертас изби в корнер, а малко по-късно получи топката от Иван Цветков, но стреля над вратата.

Преди мача

Ботев (Пловдив) стартира своя европоход от стадион „Лазур“ в Бургас. „Канарчетата“ посрещат скромния Либертас от Сан Марино.

Очакванията са за лесна победа на пловдивчани, но Литекс направи 0:0 при гостуването си на Верис (Кишинев), а също се надяваше на успех.

Все пак нещо различно от победа за Любо Пенев и компания би било повече от изненада. Сега е моментът тимът на Ботев да спечели най-вече заради свеото самочувстиве, за да може футболисти и фенове да се усмихнат след последните напрегнати седмици.

Съставът на Ботев (Пловдив):Стаховяк, Христов, Терзиев, Филипов, Минев, Куртеан, Иршак, Сърмов, Огнянов, Ромарио, Цветков

Съставът на Либертас:Симончини, Молинари, Бенвенути, Рокчети, Риги, Факондини, Антонели, Торели, Рости, Морели, Зенаро