Ботев (Пловдив) изпусна втори разгром в Лига Европа

Въпреки големите проблеми, които тресат Ботев (Пловдив), момчетата на Марин Бакалов стигнаха до победа и във втория си мач от Лига Европа срещу Либертас с 0:2 като гост в Сан Марино и се класираха за втория кръг на турнира.

"Канарчетата" диктуваха темпото през целия двубой и могат да съжаляват, че не спечелиха с по-голям резултат, но на три пъти гредите спасяваха домакините от разгромна загуба.

В крайна сметка обаче Ботев спечели с гол в 65', след като централният бранител Бенга засече отлично центриране от корнер и разпечата домакинската врата.

В 88' и Филип Филипов успя да се разпише, след като бе изведен от Огнянов и запази хладнокръвие, реализирайки за крайното 2:0

Така след 4:0 в първия двубой с общ резултат 6:0 Ботев (Пловдив) продължава напред, като запазва и отличната си статистика без загуба в турнира в последните 2 издания. Както е известно, през миналия сезон "канарчетата" отпаднаха след две равенства срещу немския Щутгарт.

Във втория предварителен кръг на Лига Европа закъсалият финансово българският тим се изправя срещу втородивизионния австрийски тим Санкт Полтен. Първата среща е след седмица.

Срещата можеше да почне с гол във вратата на Стаховяк, ако нападателят Морели беше оползотворил отлично центриране в близост до вратата на гостите. Това подейства добре на "канарчетата", които като по чудо не поведоха в резултата до 10'.

Първо фантастичен удар на Бенга беше париран едва-едва от вратаря на гостите, а след него и Сърмов пробва късмета си. В 9' Иван Цветков тресна гредата на домакините, а при добавката от 3 метра Сърмов бе изключително неточен и дори прати топката над вратата.

Пълното превъзходство на Ботев в мача не позволяваше на домакините да стигнат до каквото и да е положение, но първият точен удар в мача беше дело на Морели, който стреля много слабо и право в ръцете на Стаховяк. В същото време пред вратата на Либертас се изсипа истинска канонада.

На няколко пъти защитници блокираха ударите на Педро и Бенга, а в 23' Цветков с прекрасна солова акция можеше да отбележи красив гол, но прехвърлящият му удар мина малко над вратата. Най-доброто положение за гол пък дойде в 33', когато Луис Педро мина като на парад през защитата на домакините и центрира към Цветков, но ударът на капитана беше отново неточен.

До края на полувремето инициативата беше изцяло в полза на Ботев, а в 39' най-активният в състава на българския тим Луис Педро тресна и гредата. Малко преди почивката Молинари се опита да си вкара автогол, но вратарят предотврати това - 0:0 на почивката.

Второто полувреме също почна с натиск на гостите, а в 53' поредният удар в гредата лиши "канарчетата" от гол. Този път Цветков беше близо до гол, но десният стълб се оказа последна преграда пред опитния стрелец. 10 минути по-късно Терзиев се озова сам в наказателното поле, но от 4 метра не запази самообладание и прати топката в аут.

В крайна сметка опитите на Ботев за гол дадоха резултат, след като в 65' резервата Васев центрира отлично от корнер и Бенга засече с глава за 0:1. Това успокои играчите на гостите, които удариха още една греда чрез Терзиев в 72'.

Все пак резултатът стана 2:0 в 88', когато Мариян Огнянов пусна отличен пас за Филип Филипов, а защитникът, останал сам срещу вратаря, чукна топката встрани от стража и отбеляза за 2:0.