Ботев (Пловдив) изпусна шампионите у дома

Лудогорец стигна до 0:0 при гостуването си на Ботев (Пловдив) и е много близо до трета поредна титла в А група, при условие че Литекс не загуби от ЦСКА в утрешното дерби.

Двубоят се игра в добро за българските стандарти темпо, но шампионите играха по-защитно, а реалните шансове за гол почти липсваха. Все пак Ботев беше по-добрият отбор на базата в Коматево, но не успя да материализира преимуществото си.

В края Иван Цветков можеше да се превърне в герой за своите, но уцели греда в 90’, а няколко минути по-късно от пряк свободен удар прати топкта в аут.

Това е и пето поредно равенство между двата отбора, като последната победа беше в полза на Лудогорец, но на 28-и ноември 2012 година. Двата отбора ще имат още един шанс да се победят, като ще се срещнат във финала за Купата на България.

Равенството оставя Ботев далеч от тройката, като отборът е с мач повече и на 2 точки зад Литекс и с два мача по-малко. Лудогорец пък изпусна шанс да извади ЦСКА от борбата за титлата в този кръг. Двата отбора са с по 9 мача и разликата е 8 точки. Разградчани водят с 9 точки на Литекс и са с мач повече.

„Орлите” могат да станат шампиони още този уикенд, при условие че Литекс и ЦСКА завършат наравно в утрешния си двубой или ловчанлии спечелят.

Станимир Стоилов беше направил две промени в стартовия си състав, като на терена бяха Мариян Огнянов, Бенга и Иршак, докато Стойчо Стоев пусна героя от мача с ЦСКА Луму на мястото на Мисиджан, както и Кишада на мястото на Безяк.

Първата отлична ситуация в двубоя се откри в наказателното поле на Лудогорец, като Хамза излезе отдясно в наказателното поле и стреля, но покрай вратата. Шампионите отвърнаха с няколко бързи атаки, но от тях не последва нищо интересно.

Следващата по-опасна ситуация отново беше пред Стоянов, като след центриране в наказателното поле топката достигна до Дуре, но той стреля твърде неточно. В 15' пък Кишада овладя технично на 20 метра от вратата и стреля много добре, но топката мина на сантиметри от страничния стълб.

Няколко минути по-късно Иршак извърши безумно нарушение срещу Ешпиньо, като халфът влезе остро с бутотните в крака на съперника, но за щастие на домакините получи само жълт картон.

Владислав Стоянов пък беше първият от двамата вратари, който трябваше да се намесва решаващо, след като Дуре отне топка в половината на гостите и стреля от 25 метра, но националният страж не трепна и изби.

"Орлите" са на върха със 74 точки и имат цели 7 аванс пред ЦСКА, който е втори в класирането и почива през настоящия кръг. При победа шампионите почти сигурно ще си осигурят титлата, но Литекс ще бъде с мач по-малко и на 11 точки разлика.

Домакините продължиха с по-активните си действия и стигнаха до няколко добри ситуации. В 33' пък Анисе можеше да открие, след като стреля от 17 метра, но топката профуча над вратата.

До края на полувремето темпото спадна, но все пак "канарчетата" имаха още един шанс в своя полза - при центриране от корнер Огнянов остана непокрит и стреля с глава, но право в ръцете на Стоянов - 0:0 на полувремето.

Втората част почна отново с надмощие на Ботев, а Стойчо Стоев смени Кишада с Безяк още в 50'. Две минути по-късно се стигна до разбъркване в наказателното поле на Лудогорец, но нямаше кой да нанесе решителен удар.

Шампионите се затвориха отлично в своята половина и рядко допускаха положения. Едно такова се откри в 62', когато Дуре получи топката в наказателното поле, но ударът му беше неточен.

Последваха минути на посредствен футбол в Пловдив, като Христов и Луму размениха опо един неточен удар. В 80' Александров пробва задна ножица, но Стаховяк успя да спаси.

В 90' се стигна до отличен шанс за Ботев, след като резервата Вандер се откъсна и изведе Цветков сам срещу вратаря, но нападателят уцели гредата и не успя да донесе трите точки за своя тим. Той стреля и от пряк свободен удар, но топката прелетя на сантиметри от гредата.