Ботев (Пд) с инфарктна победа в първата контрола

Дузпа в 88-ата и нов гол в 96-ата минута позволиха на Ботев (Пловдив) да осъществи драматичен обрат от 0:1 до 2:1 над швейцарския Сион в първата си контрола за 2014-та година на кипърска земя.

Двубоят започна с минута мълчание в памет на легендата Георги Славков, който вчера почина на 55-годишна възраст. Носителят на Златната обувка бе почетен от футболистите на двата тима, които излязоха на терена с черни ленти на ръкавите си. Също заради траура ръководството на Ботев обяви, че няма да има изявления на старши треньора Станимир Стоилов след края на контролата.

Швейцарският Сион, който стана известен в Европа с множеството си дела срещу УЕФА и ФИФА през 2012-та година, поведе в резултата в 33-ата минута чрез Хереа. Той се възползва от добро подаване в наказателното поле и с премерен изстрел не остави никакви шансове на младия вратар на Ботев Росен Андонов.

Тъй като титулярният страж Адам Стаховяк има лека контузия в аддукторите, още вчера стана ясно, че ще пропусне проверката срещу Сион. На негово място пази именно Андонов, който игра в реванша от турнира за Купата на България срещу Нефтохимик (3:0) и при равенството 0:0 в дербито с ЦСКА на „Българска армия“ от А група.

Станимир Стоилов стартира със следния състав: Росен , Филип Филипов, Сивард Спрокел, Сърджан Лукин, Веселин Минев, Томаш Иршак, Абел Анисе, Алесандру Куртеан, Луис Педро, Мариян Огнянов, Иван Цветков.

На почивката в състава на Ботев бяха извършени 6 смени. Филип Димитров замени на вратата Росен Андонов, Йордан Христов влезе на мястото на Филип Филипов, Артур Енрике замести Веско Минев, Георги Сърмов заигра вместо Томаш Иршак, Ромарио Кортзорг смени Луис Педро, а Вандер Виейра – Александру Куртеан.

В 88-ата минута Георги Сърмов изведе Вандер отляво, бразилецът нахлу в наказателното поле и бе фаулиран, като реферът посочи бялата точка. Потърпевшият застана зад топката и хладнокръвно изравни – 1:1.

В 96-та минута „канарчетата“ осъществиха пълен обрат, благодарение на един от най-неопитните си футболисти – Цветелин Чунчуков. Той засече с глава на далечната греда центриране отляво на Артур Енрике, а топката се удари в напречната греда и тупна около голлинията. Съдиите отсъдиха гол и така Ботев стигна до крайното 2:1.