Ботев (Пд) развали 20-годишната прокоба

Ботев (Пловдив) развали 20-годишната прокоба на стадиона в квартал „Овча купел“ и постигна първа победа над Славия като гост от 9-ти октомви 1993-та година. Тогава „канарчетата“ спечелиха визитата си с 3:1, докато днес се наложиха с 2:1 над „белите“ след пълен обрат от 0:1.

Водещият реализатор на домакините Атанас Курдов откри резултата в полза на Славия в 19-ата минута след хубав изстрел с глава. Така нападателят се разписа за 9-ти път в А група през този сезон.

Също 9 гола вече на сметката си има и Абел Анисе, който възстанови равенството 1:1 с глава в 30-ата минута, възползвайки се от подаване на Иван Цветков. Пълният обрат бе осъществен от Вандер Виейра в 60-ата минута след отлична контраатака, подхваната от Борис Галчев – 1:2.

Така Ботев (Пловдив) събра 34 пункта в актива си, след като прекъсна негативната поредица от 6 гостувания без победа в първенството. „Канарчетата“ вече са на 4-то място, като имат равен брой точки с градския съперник Локомотив (Пловдив), но са с предимство в директните двубои след успеха с 2:0 в дербито на 14-ти септември.

Славия остава на 10-то място в класирането с актив от 20 точки и прекрати позитивната си серия от две победи над Нефтохимик и Локомотив (София).

Първо полувреме

Първата част бе подчертано равностойна, като и двата отбора имат основания да съжаляват, че си отбелязаха само по един гол и на почивката резултатът бе равен – 1:1. Славия започна смело в нападение още от първия съдийски сигнал и откриха чрез Атанас Курдов в 19-ата минута.

Чавдар Янков подаде отлично на Радослав Димитров на десния флаг, националът овладя елегантно и центрира на далечната греда, където необезпокояваният Курдов с глава прати кълбото в обратния ъгъл за 1:0.

Канарчетата“ преди това се бяха пропукали още на няколко пъти, но след гола започнаха да атакуват по-масирано и създадоха куп неприятности на противника главно от дясното крило. Георги Петков се справяше с далечните изстрели на гостите, но капитулира в 30-ата минута.

Иван Цветков посрещна дълбоко центриране в наказателното поле и с глава успя да свали топката за Анисе, който от около 5 метра с глава успя да я провре покрай плонжа на безпомощния Георги Петков – 1:1 в 30-ата минута.

До края на полувремето Адам Стаховяк трябваше с решителна намеса да пресича подаване за Курдов, като в крайна сметка повече голове не паднаха.

Второ полувреме

След почивката качеството на играта рязко спадна, а на терена преобладаваха физическите единоборства, примесени с грешни пасове и безцелни центрирания от дълбочина. На пръв поглед изглеждаше, че ако някой отбор стигне до втори гол, ще успее да спечели срещата – така и се получи.

В 61-ата минута Борис Галчев се възползва от поредната неточност при изнасянето на топката от страна на „белите“, като подхвана контраатака с двама свои съотборници срещу двама противници. Последва пас вдясно в наказателното поле за непокрития Вандер, който направи ключов финт и с левия крак простреля Гошо Петков за 1:2.

След този гол Славия тотално разстрои играта си и не отправи нито един удар към Адам Стаховяк, макар и да внасяше напрежение в наказателното поле на гостите чрез центрирания. „Канарчетата“ изпуснаха отлични възможности да решат всичко в своя полза, като Ромарио Кортзорг на два пъти и Иван Цветков изпуснаха да се разпишат, останали сам срещу Петков.

Абел Анисе също пропиля чисто положение в 88-ата минута, когато стреля в гредата необезпокояван в наказателното поле.

Заслужава да се отбележи и фактът, че Мариян Огнянов се завърна в игра за „канарчетата“, влизайки като резерва в 79-ата минута. За последно той бе играл в 7-ия кръг на 1-ви септември при нулевото равенство с ЦСКА на стадион „Българска армия“.

В крайна сметка Ботев записа първа победа като гост на Славия от октомври 1993-та година.

Преди мача

„Канарчетата“ ще опитат да прекратят негативната си серия от 14 поражения като гост на „белите“ - от 95-та до тази година.

Последният успех на Ботев на „Овча купел“ е отпреди 20 години, но днес възпитаниците на Станимир Стоилов имат сериозен стимул да търсят успеха – ако надделеят, ще излязат на 4-то място в класирането с равен актив с Локомотив (Пловдив), но предимство от преките двубои със „смърфовете“.

Старши треньорът на Ботев (Пд) Стоилов отново залага на Адам Стаховяк на вратата, а пред него в защита са подредени Елведин Джинич, Бобан Грънчаров, Веселин Минев и Йордан Христов.

В халфовата линия ще оперират Георги Сърмов и Борис Галчев, а пред тях е поставен Абел Анисе. По крилата ще се разчита на Ромарио Кортзорг и Вандер Виейра, а единствен централен нападател е Иван Цветков.

Славия отново ще разчита на основния си голмайстор Атанас Курдов в предни позиции, като той ще бъде подпомаган от Галин Иванов и Фернандо да Силва. Освен тях, сред титулярите наставникът Милен Радуканов е избрал още Алберт Банинг, Чавдар Янков и Янко Сандански, докато в защита са Георги Пашов, Виктор Генев, Костадин Велков и Радослав Димитров. На вратата е Георги Петков.