Ботев (Пд) не можа да бие 10 от Берое

Ботев (Пловдив) не можа да победи Берое и трябваше да се задоволи с равенство 1:1 в тракийското дерби, въпреки че „канарите“ около 60 минути играеха с човек повече след изгонването на Самир Аяс още преди почивката.

Във втори пореден кръг Берое остава с човек по-малко още през първото полувреме, след като това се случи и при равенството 1:1 с Литекс миналата седмица. Любопитното е, че Ботев и Берое не са губели срещите си, в които техни футболисти са били гонени преждевременно.

Тази тенденция се спази и днес, независимо от натиска на домакините в самото начало на второто полувреме, който доведе до попадението на Мариян Огнянов в 64-ата минута след хубава атака и пас с пета на резервата Цветелин Чунчуков.

Берое изравни след центриране от статично положение само две минути по-късно, когато Елиаш се възползва от разбъркване в наказателното поле – 1:1. Чунчуков с голям пропуск малко след това не можа да възстанови аванса на Ботев и в крайна сметка двата тима поделиха точките.

„Канарите“ имат 39 точки и остават на шеста позиция, като Берое с 3 повече заема петото място.

Домакините бяха по-агресивният отбор през първия половин час от мача, но не стигаха до чисти положения пред вратата на Илко Пиргов, като дори честите статични положения пред наказателното поле на Берое не помагаха на "канарите".

Берое също главно чрез центрирания пробваше да затруднява съперника преди почивката, но бе сериозно възпрепятстван да търси победата в мача в 31-ата минута. Самир Аяс в рамките само на няколко минути направи две нарушения за жълт картон и съдията Цветан Кръстев го изгони.

Така във втори пореден кръг Берое остава с човек по-малко още през първото полувреме, след като това се случи и при равенството 1:1 с Литекс миналата седмица. Любопитното е, че Ботев и Берое не са губели срещите си, в които техни футболисти са били гонени преждевременно.

"Заралии" не преставаха да търсят контраатаките и след оставането с човек по-малко, като дори затрудниха максимално Адам Стаховяк с опасен шут в края на полувремето. След почивката Ботев пусна чист нападател в лицето на Цветелин Чунчуков и побърза да постави под напрежение съперника си.

Опасни шутове на Лъчезар Балтанов и Пламен Николов тестваха уменията на Илко Пиргов, който обаче се справи отлично с предизвикателствата. В 57-ата минута вратарят на Берое отново трябваше да отразява страховит шут на Балтанов, за да съхрани нулевото равенство.

В крайна сметка в 64-ата минута силният натиск на "канарите" даде позитивно отражение на резултата. Балтанов се пребори с Пенев за топката, намери в наказателното поле Чунчуков, който чукна с пета към Огнянов. Той отправи силен удар и не остави шансове на Пиргов.

Само 120 секунди по-късно обаче Берое изравни след изпълнение на статично положение. Центрирането не беше изчистено правилно от голмайстора Балтанов, като топката стигна до Елиаш и той от около четири метра разстреля Адам Стаховяк за 1:1.

След изравняването Чунчуков направи сериозен пропуск, но в оставащите минути домакините така и не успяха да стигнат до ново голово положение и срещата приключи наравно 1:1.

Състави

На вратата за Ботев е Адам Стаховяк, а пред него в защита от ляво надясно са подредени Йордан Христов, Пламен Николов, Радослав Терзиев и Лазар Марин. Томаш Иршак и Лъчезар Балтанов си партнират в халфовата линия, а пред тях е позициониран Мариян Огнянов. По крилата са Божидар Васев и Иван Цветков, а основен нападател, макар и не типичен, е Момчил Цветанов.

Берое залага на Илко Пиргов на вратата, след като Благой Макенджиев е наказан заради червения си картон срещу Литекс в миналия кръг. Атанас Зехиров, Елиаш, Георги Динков и Веселин Пенев са квартетът в защита, докато Георги Костадинов и Игор Джоман са партньори в средата на терена.

Самир Аясс започва зад единствения чист нападател Георди Андонов, а на двата фланга ще атакуват Савио Нсерко и Салим Керкар.