Ботев и Лудогорец не се биха в страхотно дерби

Ботев (Пловдив) и Лудогорец завършиха наравно 2:2 в един от най-атрактивните и най-качествени мачове от българската А група през този сезон, като дербито от неделната програма на 24-ия кръг.

Новото попълнение на „канарчетата“ от Петролул Юнес Хамза даде сериозна заявка, че ще се превърне в ключова фигура в авангарда на тима си, след като отбеляза и двете попадения за домакините.

Той откри в 14-ата минута, но груба грешка на Адам Стаховяк стана причина за изравнителния гол в 23-ата, като за голмайстор бе посочен Козмин Моци, въпреки че основната заслуга е на полския страж на Ботев.

Хамза се разписа отново за 2:1 в 53-ата минута, но 10 по-късно Върджил Мисиджан с фантастичен техничен удар от границата на пеналтерията оформи крайното 2:2.

Така Ботев отново не можа да постигне победа над Лудогорец и след 4 мача срещу разградчани в историята си има 2 загуби и 2 равенства. „Канарчетата“ се изравняват по актив – 40 точки – с Черно море на 6-тото място в класирането. Пловдивчани обаче имат предимство в преките двубои, защото победиха с 2:0 като домакин, а загубиха само с 0:1 визитата си на стадион „Тича“.

Лудогорец има 54 точки и може да бъде притиснат от втория в класирането Литекс, който засега е с 50 пункта, но от 16:15 часа днес ще се изправи срещу Берое в Ловеч.

През първото полувреме и двата тима можеха да съжаляват, че си размениха само по едно попадение, защото създадоха достатъчно положения за поне по още един гол. В 14-ата минута новопривлеченият от Петролул Юнес Хамза блесна и откри резултата за Ботев, след като получи извеждащ пас от Йордан Христов.

Хамза се откъсна от бранителите на Лудогорец и с премерен изстрел по диагонала не остави никакъв шанс на вратаря, допуснал само 1 гол в последните си 7 мача от Лига Европа – Владислав Стоянов.

Шампионите можеха светкавично да изравнят, но Йордан Минев нацели гредата след прострелно центриране в наказателното поле отдясно на Жуниор Кайсара. Все пак, секунди по-късно в 23-ата минута Лудогорец превзе вратата на Ботев, макар и с любезното съдействие на Адам Стаховяк.

Фабио Ешпиньо центрира от корнер, Козмин Моци скочи на първа греда, но едвам докосна топката. Това бе достатъчно да заблуди вратаря на „канарчетата“, който позволи на кълбото да се отбие в коляното му и да се оплете в мрежата за 1:1.

Стаховяк поправи фрапантната си грешка в 38-ата минута, когато не позволи удар на Мисиджан да премине голлинията. Топката се разходи по нея, но намесата на поляка бе достатъчна за съдията да не зачита попадение за Лудогорец.

Шампионите започнаха доста по-добре втората част и за по-малко от десетина минути изпуснаха две чисти положения – Кайсара и Ешпиньо не можаха да преодолеят Стаховяк, но най-големият пропуск бе на Йерун Луму.

Холандецът бе изведен отляво в наказателното поле, но стреля много неточно и прати кълбото на два метра встрани от гредата. Още в следващата си атака в 52-ата минута Феребори Доре комбинира великолепно с Хамза, който се пребори с опеката на Теро Мантула в наказателното поле, за да промуши топката под плонжа на Стоянов – 2:1.

Лудогорец обаче отново намери начин да изравни сравнително бързо и в 63-ата минута Върджил Мисиджан с ювелирно изпълнение от границата на наказателното поле буквало препарира Стаховяк, пращайки топката в горния ляв ъгъл – 2:2.

До края на срещата Лудогорец имаше повече удари, главно от далечна дистанция, но мерникът на играчите на Стойчо Стоев се оказа неточен, при което резултатът остана непроменен.

Най-големият пропуск на Ботев бе поредното фамозно отиграване на Хамза, който от задна ножица в 84-ата минута прати кълбото на сантиметри от страничната греда.