Ботев би ЦСКА в зрелище, Пенев пак си намери виновник

Ботев Пловдив победи с 3:2 у дома в първия полуфинален сблъсък срещу ЦСКА. Двата отбора изнесоха страхотно зрелище пред препълнените трибуни на "Футболен комплекс Ботев 1912", като "жълто-черните" имат всички основания да съжаляват, че не взеха по-солиден аванс преди реванша на "Българска армия" след седмица.

Възпитаниците на Ники Киров дръпнаха с 2:0 до средата на полувремето с голове на Тодор Неделев от дузпа и Вутов, а Али Соу върна едно попадение също от бялата точка. Още в началото на втората част "червените" останаха с десет души на терена след червен картон на Жанио Бикел, но въпреки това гостите изравниха с гол от фаул на Рубен Пинто в средата на втората част. До края на мача Ботев се хвърли на щурм и успя да грабне победата с гол на Феребори Доре, след което "канарите" пропуснаха да вкарат и четвърто попадение.

Двубоят в Коматево започна равностойно до 14-ата минута, когато Лазар Марин спечели дузпа, която Неделев превърна в гол с безпощаден удар в горния десен ъгъл на Черниаускас за 1:0. Така плеймейкърът на Ботев увенча своя мач №200 с жълто-черната фланелка с попадение, а по-късно добави към него и две асистенции.

Първата от тях дойде в 26-ата минута, когато Перейра спечели единоборство в центъра и осигури пространство за контраатака пред Неделев. Осмицата на Ботев пусна отличен пас за Вутов, който финтира по страхотен начин защитник в червен екип и с удар по тревата удвои аванса на домакините - 2:0.

Ботев яхна вълната на ентусиазма, който обаче бе попарен само 7 минути по-късно, когато реферът Николай Йорданов отсъди дузпа за неволна игра с ръка на Джонатан, а Али Соу бе точен от 11-те метра за 2:1.

Това бе всичко по-интересно преди почивката, а втората част започна отлично за Ботев. Още в 53-ата минута гостите останаха без дефанзивния си халф Жанио Бикел, който бе отстранен от терена за втори жълт картон. След заученото изпълнение на свободния удар шансът покри "армейците", след като Балтановсе размина на сантиметри с топката пред голлинията на ЦСКА - София.

Противно на логиката веднага след червения картон настъпи най-лошият период за пловдивчани в мача. В рамките на петнайсетина минути гостите осъществиха натиск, главно чрез серия от статични положения, в които веднъж гредата помогна на Кайзер. Така се стигна до 69-ата минута, когато Рубен Пинто изпълни отлично пряк свободен удар и изравни за 2:2.

Последните 20 минути минаха при тотално надмощие на Ботев. Канарчетата натикаха своя противник в собствената му половина и закономерно това даде резултат в 84-ата минута, когато с гениален пас през сгъстената "червена" защита Неделев изведе на стрелкова позиция влезлия на смяна Доре, който прониза Черниаускас за 3:2.

В 88-ата минута Неделев и Вутов сътвориха истински шедьовър с двойно подаване, при което Вутов изведе с пета Неделев на чиста позиция, но Тошко опита да подава вместо да завърши сам атаката и в крайна сметка до гол не се стигна.

Така Ботев ще пътува за реванша на 24 април с гол аванс.

Треньорът на ЦСКА Любослав Пенев отново не изневери на себе си и се оплака яко от съдийството, макар че сякаш нямапе такива основания.

Мнението на Пенев:

"Няма как от 90 минути да пропиляваме първите 15-20. Нямаме право да влизаме толкова отпуснати в толкова сериозен двубой. Върнахме се в мача. Ще си направим необходимите заключения.

Ние сме подготвени, играем с един по-малко. Този навик ни е създаден от определени съдии. Справихме се добре.

Отворен мач. Не може по такъв начин, визирам главния съдия, да се разваля един футболен празник. Това са знаещи, можещи отбори. Има много пропуски на главния съдия. Има и нарушения за картони и така нататък.

Имам предложение към БФС - този съдия да ни свири до края на сезона. Най-добрият съдия, безпристрастен, професионалист... Имаше дузпа срещу нас. Играеш с двете ръце. За едната има червен картон, нали? А за двете?

Не мисля реванша. Имаме мач в събота. Той ни е сега следващ. Гоним купа, първенство - целите са ясни.

Знаем какво ни очаква срещу Левски. Наясно сме. Факторът "домакинство" е важен за нас.

Съжалявам, че днес много фенове останаха навън. И няма да загубим първите 15 минути в реванша. Гарантирам", каза Пенев.