Бостад видя най-доброто и най-лошото в Григор при нова трудна победа

снимка: Swedish Open

Григор Димитров показа най-доброто и най-лошото в своята игра, но все пак се промъкна към четвъртфиналите на турнира в Бостад, където миналата година игра полуфинал, който му помогна да се изкачи нагоре в ранглистата.

Жертвата на българина беше №101 в света Воландри, който създаде големи главоболия на родния представител, най-вече в първата част - 2:6, 6:1, 6:4 за близо 100 минути игра на Централния корт.

В първата част Григор беше неузнаваем, като голяма част от ударите му не намираха корта, а в същото време записа само 1 точка при подаванията на италианеца. Димитров обаче се появи преобразен след това и набързо спечели за 1:1.

Третата част бе много оспорвана, като №25 в схемата стигна до пробив при 3:3 и задържа предимството си до самия край - 6:4, и българунът продължава напред към четвъртфиналите в опита си да защити точките от миналата година.

В следващия кръг хасковлията ще срещне победителя от срещата Монако срещу Лааксонен. До момента родният представител има осигурени над 12 хиляди евро и 45 точки за световната ранглиста.

Първи сет

Димитров започна със сервис, но допусна поредица от непредизвикани грешки и подари 3 точки за пробив на италианеца. Защитата на българина обаче беше отлична и той взе 5 поредни точки - 1:0, но Веландри отговори с гейм на 0. За италианеца се откри още една възможност за пробив след двойна грешка на Гришо, който с втора поредна двойна грешка предаде гейма - 1:2, а след това и 1:3 с нов гейм на 0.

За трети пореден път Григор допусна две точки за пробив и след като изпрати воле в аут Воландри поведе с 1:4. Димитров все пак записа първа точка при сервис на съперника си, но отново безславно загуби 1:5. Българинът успя да спечели подаването си без да допусне точка за пробив - 2:5, но Воландри отново бе убедителен при подаването си - 2:6.

Втори сет

Димитров започна много силно втората част и с убедителен сервис спечели убедително на 15 - 1:0, а серия от добри решения му осигури 3 брейк пойнта. Той записа успешен ретур от форхенд и поведе - 2:0. С леки затруднения българинът продължи възходящата линия в своята игра и поведе с 3:0.

Димитров продължи да натиска и след страхотно разиграване край мрежата с прехвърлящ удар си осигури 3 точки за пробив и отново реализира първата - 4:0 за българина. Това обаче го отпусна и се стигна до брейк точка за Воландри, която бе защитена, а Димитров поведе с 5:0. Италианецът отново имаше трудности в своето подаване, а Гришо стигна до ново предимство и сет пойнт.

Точката не беше реализирана, а след това №101 в света защити сервиса си и реализира гейм в сета - 5:1. Димитров нямаше проблеми да затвори сета и да изравни резултата - 6:1.

Трети сет

Воландри започна на сервис в решителния гейм, като след няколко прекрасни удара и от двете страни се стигна до равенство. Гришо дори стигна до точка за пробив, но италианецът се защити чудесно, а малко след това и спечели първия гейм. Картината се повтори, но Димитров допусна точка за пробив. Подобно на Воландри, и той успя да се защити - 1:1.

Пълен контраст беше вторият сервис-гейм на №101 в света, който спечели на 0 и поведе с 2:1. Димитров обаче отговори по същия начин, изравнявайки с мощен първи серивс. Българинът отново получи шанс да натисне, но сбърка на няколко пъти от форхенд и не се възползва от неубедителните удари на съперника си - 2:3, а след това и 3:3 след бързо подаване на Гришо.

Димитров стигна до точка за решаващ пробив при серивса на Воландри и показа здрави нерви, успявайки да реализира от първия път след дълго разиграване, натискайки от форхенд - 4:3. При неговото подаване се стигна до 30:30, но нервите на българина се оказаха по-здрави - 5:3 и Гришо бе на гейм от победата.

Григор пропусна две възможности да спечели мача при подаването на Воландри, но италианецът успя да се защити - 4:5. С категоричен сервис обаче Григор разби посрещането на съперника и си осигури победата в мача - 6:4 и 2:1 в сетовете.