Бомбардировачите Андерсън и Куери се свалиха след епичен обстрел, домакините тъжат

снимка: twitter.com/Kevin Anderson

Южноафриканецът Кевин Андерсън постигна най-важния триумф в своята кариера, побеждавайки Сам Куери със 7-6(5), 6-7(9), 6-3, 7-6(7) на 1/4-финал на US Open. 28-ият в схемата се наложи над представителя на домакините в един от най-епичните мачове на тазгодишната надпревара, продължил 3 часа и половина. Така представителят на Южна Африка се класира за своя първи полуфинал в кариерата. В битка за място на финала Андерсън ще спори с намиращия се в невероятна форма испанец Пабло Кареньо Буста.

Мачът предложи изключително здрава битка, тъй като двамата тенисисти са известни със своя свиреп начален удар. Никой не очакваше много пробиви в срещата и, логично, те бяха само три. Южноафриканецът завоюва първия сет със силна игра от основната линия и много добра защита, с каквато се характеризираше и съперникът му. 28-ият поставен обаче показа по-здрави нерви в тайбрека на частта, като го затвори при 7-5.

Вдъхновен от домакинските привърженици, Сам Куери се съвзе и натисна здраво своя опонент. Този път двамата гиганти си размениха по един пробив, но отново се стигна до тайбрек. Това бе най-драматичният момент в сблъсъка. Американецът поведе с 6-1 и нямаше как да не затвори бързо частта. Но Кевин Андерсън направи феноменални отигравания, за да стори невъзможното и да стигне до изравняване на резултата. Така, точка за точка, тайбрекът продължи до 9-9, но упоритостта на Куери се оказа по-голяма и той с мъки спечели втория сет.

Андерсън обаче се възползва от втория си брейкбол в мача и проби за 4-2 в третия сет. Оттам нататък логичното се случи и той не изпусна инициативата, воден от бомбения си сервис.

В четвъртата част отново се стигна до тайбрек, а Куери бе на път да вкара сблъсъка в пети сет. Той водеше с 5-2 точки, но се огъна и отново пропусна уникалната си възможност. Андерсън пак бе феноменален, притиснат до стената. Той направи успешен обрат и затвори мача, печелейки тайбрека със 7-5.

Така Кевин стана първият южноафриканец на 1/2-финал в турнир от Големия шлем.