Болт е №1 сред лекоатлетите за 2013

Спортистите от Ямайка Юсейн Болт и Шели-Ан Фрейзър-Прайс  спечелиха наградите за лекоатлет и лекоатлетка на годината на  галавечер на Международната федерация по лека атлетика (ИААФ) в  Монако.

Болт печели наградата за пети път в последните шест години.  Другите двама номинирани финалисти при мъжете бяха украинският  състезател в скок на височина Богдан Бондаренко и британският  бегач на дълги разстояния Мо Фара.

Юсейн Болт спечели три златни медала на световното  първенство в Москва през август - на 100, 200 и 4 по 100 метра,  с което заслужи наградата за номер 1 за годината.

При жените Шели-Ан Фрейзър-Прайс спечели също три златни  медала в същите дисциплини като Болт и заслужи приза на ИААФ в  конкуренцията на чешката състезателка на бягане с препятствия  Сузана Хейнова и гюлетласкачката от Нова Зеландия Валери Адамс.

Победителите в анкетата Болт и Фрейзър-Прайс получиха и по  100 000 долара от ИААФ.

В другите категории рускинята Елена Исинбаева бе наградена  за цялостната си кариера в леката атлетика. Такава награда  получи и американецът Дуайт Филип.